Zdi bývalé káznice naskenují, aby Brno nepřišlo o nápisy politických vězňů

  16:28
Virtuální cely vzniknou díky naskenování zdí bývalé káznice v Brně. Budova projde také historickým výzkumem. Odborníky zajímají zejména nápisy v celách smrti.

Bývalou věznici v brněnském Cejlu využívalo hned několik režimů. Nyní ale už několik desetiletí chátrá. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Téměř čtvrt milionu korun dá Brno na digitální dokumentaci a historický výzkum areálu brněnské káznice v ulici Cejl. Připravuje ji obecně prospěšná společnost Post Bellum

Ta usiluje mimo jiné o digitální dokumentaci nápisů na zdech v takzvaných celách smrti. Vytvořili je někdejší vězni. Často jde o vzkazy, básně, protesty nebo kresby. 

„Je štěstí, že bývalá káznice svého času fungovala jako archiv, čímž se podařilo tyto nápisy zakonzervovat. Díky tomu jsou vzkazy na zdech evropským unikátem,“ uvedl náměstek primátorky Tomáš Koláčný (Piráti). 

Nápisy je potřeba naskenovat co nejrychleji, protože stav budovy se zhoršuje. 

„Bohužel víme, že stav budovy bývalé káznice se zhoršuje. Proto podporujeme tento projekt, který pomůže zachovat historické nápisy alespoň v digitální podobě, a nedojde tak k úplnému zničení tohoto cenného kulturního dědictví,“ řekl radní pro oblast kultury Marek Fišer (Piráti).

Celkem vědecké práce vyjdou na více než 720 tisíc korun. Stejnou částku jako Brno by měl poskytnout i Jihomoravský kraj. 

Nápisy i výsledky výzkumu o budově káznice pak lidé budou moci shlédnout v připravované stálé expozici Institutu Paměti národa. Dostanou se i do několika virtuálních cel.  

Autor: