Hlavní postavou této vedlejší větve kauzy Stoka je podnikatel Lubomír Smolka. V hlavní části případu, kde šlo o zakázky pro městskou část Brno-střed, byl už nepravomocně odsouzen k tříleté podmínce.
Dosud tato hlavní část není ukončena, nicméně Smolka se před soudem ocitl znovu. Jak se ukázalo, kšefty s městskou částí nebyly jeho jediné nekalosti. Na brněnské pobočce Správy železnic se znal s tamním šéfem bytového hospodářství Pavlem Hvozdenským. Podle obžaloby minimálně od roku 2014 byla jeho firma Kros-stav u některých menších oprav výhradním dodavatelem. Součástí ceny byl i úplatek ve výši čtyř procent, který podle žalobce končil u železničáře.
Policie obvinila devět lidí a firmu v korupční kauze Stoka II |
Na oko sice probíhal výběr mezi více uchazeči, ty si ale podle spisu předem vytipoval Smolka, jejich návrh – logicky s vyššími cenami – zpracoval a následně i předložil. Tímto úkolem byl pověřen rozpočtář Smolkovy firmy Kros-stav David Žalio. Jeho dohodu o vině a trestu se státním zástupcem již Městský soud v Brně schválil loni.
Jedním z těch, kteří dělali „křoví“, byla podle obžaloby společnost KWM Plus podnikatele Karla Weigla, jeho samotného i firmu státní zástupce Michal Galát obžaloval. Stejně postupoval i u živnostníka Jaroslava Pánka. Ke svému provinění se již přiznal a s žalobcem uzavřel dohodu o vině a trestu.
„S panem Smolkou se znám přes padesát let, hráli jsme spolu hokej. Spíš tu naši domluvu jsem bral jako domluvu, ne jako trestný čin,“ prohlásil u soudu Hvozdenský, který v roce 2017 odešel do důchodu.
Na jeho místo následně nastoupil Miloslav Beneš, který pokračoval ve stopách svého předchůdce. „Na počátku roku 2018 se sešel s Lubomírem Smolkou a řekl, že přebírá nastavený systém,“ přiblížil státní zástupce s tím, že opět mělo být „všimné“ minimálně čtyři procenta z ceny zakázky.
A Smolka byl skutečně tímto způsobem šikovný, protože známosti měl i na investičním oddělení ve Fakultní nemocnici Brno a uplatnil tam podle obžaloby stejné praktiky při některých zakázkách na rekonstrukce ambulancí. I tamní dva pracovníci Šárka Kovářová a Milan Koškovský souhlasili s dohodou o vině a trestu, stejně jako další obviněný podnikatel Milan Dedík, který dělal „křoví“ u nemocničních tendrů.
Podle obžaloby jde v případě železničářů o tři desítky ovlivněných menších zakázek z let 2014 až 2018. Šlo o různé opravy oken, toalet, střech a dalších prostor nádražních budov. Státní organizace škodu vyčíslila na necelých 130 tisíc korun. U Fakultní nemocnice Brno se jedná o dvě zakázky, škoda činila necelých 40 tisíc.
V kauze úniků ze spisů zastavil brněnský soud stíhání tří lidí, včetně Švachuly |
Ve všech případech jsou součástí dohod nebo návrhů na obžalobu podle Galáta vždy podmíněné tresty, případně ty peněžité nebo zákazy činnosti. Nikomu žalobce nenavrhuje nepodmíněný trest vězení. Konkrétní rozhodnutí zatím nepadlo.
V původní korupční kauze na radnici Brno-střed uložil Krajský soud v Brně bývalému místostarostovi a radnímu městské části Jiřímu Švachulovi (dříve ANO) devět a půl roku vězení, vinnými z ovlivňování zakázek soud nepravomocně uznal devět lidí a dvě firmy. Smolkovi soud uložil tři roky podmíněně odložené na pět let.
31. května 2022 |