Úplatky jsem nosil v tašce, vešlo se tam hodně peněz, tvrdí svědek ze Stoky

  12:06,  aktualizováno  16:30
Někdejší místostarosta Brna-střed za ANO Jiří Švachula dnes u Krajského soudu v Brně opět popřel, že byl hlavou organizované skupiny, která ovlivňovala veřejné zakázky. Reagoval tak na výpověď korunního svědka v kauze Stoka podnikatele Samana El-Talabaniho. Ten jako spolupracující obviněný uvedl, že politik dostával polovinu z úplatků.

Saman El-Talabani (uprostřed) je korunním svědkem v kauze Stoka. | foto: Patrik Uhlíř, MAFRA

Obžalovaný Saman El-Talabani vypovídal u brněnského krajského soudu v úterý šest hodin. Posléze odpovídal na dotazy advokátů, dnes se k jeho slovům mohli vyjádřit další obžalovaní v čele s Jiřím Švachulou

Sám El-Talabani se k činu přiznal a popsal, jak rozsáhlý systém ovlivňující veřejné zakázky na Brně-střed i městských firmách fungoval. Úplatky se předávaly i v igelitce. 

„Podnikatel Pavel Ovčarčin mně je takto předával u mě v bytě či autě. Šlo o částky deset i devatenáct milionů, jednou 300 tisíc. Do igelitové tašky se toho vejde hodně, když máte obnos v pětitisícovkách,“ zopakoval dnes u krajského soudu. Právě El-Talabani a Ovčarčin vybírali úplatky od firem, které získávaly „cinknuté“ zakázky.

Švachula na slova korunního svědka reagoval tím, že odkázal na svou dřívější výpověď, kde vinu popřel. Není prý pravda, že on sám El-Talabaniho vyhledával.

„Sešli jsme se na Špilberku, kde mě vyhledal. Řekl, že jestli mu nepomůžeme, tak skončíme v teplákách,“ uvedl Švachula, kterého opět doprovázeli těžkooděnci a měl oblečenou neprůstřelnou vestu.

Podle informací MF DNES Švachulovi hrozí nebezpečí, a tak policisté nechtěli nic podcenit. 

Na výpověď El-Talabaniho reagoval i podnikatel Pavel Ovčarčin, který měl podle žalobce dostávat podíl z vybraných úplatků. „Jsem v šoku z částek, co tu El-Talabani řekl. A že jsem dostával nějakou polovinu. To bych asi neměl problém s placením nájmu za kanceláře,“ tvrdil Ovčarčin.

Soudkyně Jaroslava Bartošová následně přečetla El-Talabaniho výpověď z března loňského roku, protože si podle ní obžalovaný nepamatoval detaily. Tenkrát klíčový svědek uvedl, že do machinací byla zapojená i DEA Energetická agentura

„Z pozice administrátora zakázek vypisovala výběrové řízení na míru, aby obstály jen vytipované firmy. Například cíleně manipulovali parametry typu počet osob či technické zázemí, aby v tendru nemohly uspět neoslovené firmy,“ přečetla soudkyně ze spisu.

Poprvé El Talabani vypovídal před rokem 8. března. Tedy den poté, co policie zasahovala na radnici Brna-střed. Policisté tenkrát zadrželi devět lidí včetně Švachuly.

Jako poslední dnes hovořil podnikatel Ivan Trunečka, kterého El-Talabani označil jako člověka figurujícího v machinacích s veřejnými zakázkami v městských firmách. Trunečka jakoukoliv vinu popřel. 

„Známý mě na konci roku 2015 přivedl ke stolu, kde seděl i El-Talabani. Ten prezentoval, co dělá. Byl ozbrojený a říkal, že pracuje v oblasti bezpečnosti. Nabízel mně ochranu. Na jaře následujícího roku rezonovalo jméno E-Talabaniho v souvislosti se získáváním finanční hotovosti. Nebál bych se to dnes označit za výpalné. Za oknem auta na parkovišti jsem pak našel lístek, kde bylo napsáno, ať zaplatím. Dostával jsem podivné SMS,“ uvedl Trunečka. 

Nátlak na jeho osobu prý pokračoval v prosinci 2016, když se odstěhoval z Brna. „Došel mi dopis, kde byly informace, že pokud nezaplatím, budu perzekuován v médiích a bude informována policie o manipulacích. Když jsem se vrátil do Brna, zatkla mě policie,“ dodal ještě Trunečka.

Dále vypovídal také advokát stavebních firem Kros-stav a UNO, které patří mezi obžalované. Uvedl, že v případě firmy Kros-stav šlo o selhání jednatele Lubomíra Smolky, nikoliv celé firmy. Společnost UNO se podle advokáta ničeho nedopustila.

Soudní proces bude pokračovat na začátku listopadu.