iDNES.cz

Ochránci zmírnili své výstrahy, karavany zakážou jen u Macochy

  6:04
Původně plánovali v Moravském krasu osadit parkoviště zákazovými značkami a plošně tak zamezit nocování karavanistů mimo kempy. Ochránci přírody však po pár měsících monitorování situace přehodnotili přístup a chtějí vůči turistům přespávajícím v „obytňácích“ postupovat vstřícněji. K případným pokutám přistoupí pouze při porušení pravidel ochrany přírody.

Kempování karavanů u Kateřinské jeskyně v lokalitě Skalní mlýn. | foto: Antonín Tůma

Úpravu parkovacího režimu, která zabrání ponechávání obytných vozů na místě přes noc, směřují primárně pouze na nejcitlivější území. Jde hlavně o parkoviště uprostřed národní přírodní rezervace na Skalním mlýně poblíž Kateřinské jeskyně a další na okraji rezervace u propasti Macocha.

Ostatní odstavné plochy se mají při úvahách o zamezení nocování karavanistů posuzovat individuálně.

„V srpnu parkovalo přes noc na Skalním mlýně 38 obytných vozů a u Macochy 60. To už jsou slušné ilegální autokempy. V obou lokalitách bylo pouze pět nocí, kdy tam nikdo nenocoval a příroda měla úplný noční klid,“ upozorňuje Antonín Tůma ze Správy chráněné krajinné oblasti Moravský kras s tím, že neukáznění turisté způsobují i problémy s odpadky nebo odpadními vodami.

Upravený režim na obou plochách začne platit zřejmě od začátku příští sezony. Na jiných parkovištích bude změna záležet primárně na rozhodnutí jejich provozovatelů či vlastníků, případně na obcích. Roli přitom může hrát umístění plochy, vytíženost nocujícími turisty v „obytňácích“ nebo jejich chování.

Ochránci slibují důsledné kontroly pravidel

Pokud se omezení zavede, stane se tak zřejmě prostřednictvím informačních cedulí s určeným zákazem doby parkování v nočních hodinách. V případě obcí je možnost regulovat noční parkování karavanů veřejnou vyhláškou.

„Nechceme ke karavanům přistupovat razantně, protože si uvědomujeme společenskou poptávku,“ vysvětluje Tůma, proč nevolí plošný postup.

Ochránci nicméně hodlají přísněji kontrolovat dodržování pravidel ochrany přírody, pokuty plánují udělit třeba při rozdělání ohně v národní přírodní rezervaci včetně parkovišť. „U případů, kde nastane konflikt s přírodou, budeme přísní,“ slibuje Tůma.

Lidé mohou v chráněné krajinné oblasti tábořit, tedy i nocovat v karavanu, jen na stanovených místech. V oblasti Moravského krasu jde o kemp v Jedovnicích u rybníka Olšovec, ve Sloupu, Suchém a odnedávna i ve Křtinách. Naopak se nejedná o parkoviště u Macochy nebo u krasových jeskyní (na snímku).

Kraj podpoří vybavená stání pro karavany

Tamní ochránci přírody i jejich kolegové z národního parku Podyjí řešili problém s nežádoucím nočním kempováním obytných vozů i na krajském úřadě.

Právě hejtmanství totiž dotacemi podporuje vznik legálních karavanových stání. Letos mezi deset úspěšných žadatelů včetně Křtinských rozdělilo přes čtyři miliony korun, novou výzvu vypíše v prvních měsících příštího roku.

„Naši úředníci řeší nejvhodnější umístění karavanových stání. Ochránci tuto možnost vítají, protože je to výborná alternativa vůči divokému parkování obytných vozů. V plánu je i rozmístění značek zákazu parkování v těchto oblastech s připojenou informací, kde se nachází nejbližší karavanové stání,“ říká mluvčí kraje Alena Knotková. Takzvané stellplatzy, běžné v zahraničí, jsou většinou mimo jiné vybaveny možností postarat se o odpady.

zpět na článek