Pirát otočil. Kadeřávek registrovanou doménu soupeřce Šabatové předá

  11:22
Vlnu kontroverzí vyvolal Jiří Kadeřávek, který v Brně kandiduje za Piráty na post senátora, když si registroval doménu své soupeřky Anny Šabatové, která bude kandidovat za Zelené. Nakonec naznal, že doménu jejímu týmu předá.

Jiří Kadeřávek | foto: Marie Stránská, MAFRA

Kampaň do senátních voleb se ještě pořádně nerozjela a už se zakladatel Pirátů a kandidát za Brno Jiří Kadeřávek postaral o solidní pozdvižení. Věrný pirátskému heslu Internet je naše moře a svému sloganu Svobodu si nekoupíte si v internetovém moři koupil kus svobody své protikandidátky, bývalé ombudsmanky Anny Šabatové.

Ta před týdnem ohlásila kandidaturu s podporou Zelených, Idealistů a hnutí Senátor 21. Předtím, než svůj krok veřejně potvrdila, si však Kadeřávek zaregistroval doménu s jejím jménem a příjmením.

„Mě vůbec netěší, že Šabatová kandiduje proti Pirátům, protože si jí vážím. Takže jsem i tímto krokem doufal, že si to třeba rozmyslí,“ zdůvodnil svůj krok na sítích.

V pondělí odpoledne pak Kadeřávek rozeslal e-mail s vysvětlením, kde se označil za zachránce domén, u kterých hrozilo zneužití. „Během své kariéry jsem takto zachránil nejednu doménu a vždy ji bez dalšího předal subjektu, kterému podle mě legitimně náleží. Byly i případy, kdy jsem registraci neprovedl a doména byla pak proti tomuto subjektu zneužita. Nechtěl jsem, aby podobný problém nastal v tomto případě,“ prohlásil.

Dodal, že doménu Šabatové předá. „Lidem okolo paní Šabatové jsem na dotaz sdělil, že jí doménu kdykoli rád darem přenechám. Doménu annasabatova.cz jsme přesměrovali na doménu její kampaně sabatovadosenatu.cz. Paní Šabatové jsem ráno telefonicky opět sdělil, že jí doménu kdykoli rád přenechám,“ dodal Kadeřávek.

Je to klukovina, zní z týmu Šabatové

Šabatová věc odmítla komentovat. „Nebudu se tím zabývat,“ uvedla pouze. 

Člen jejího volebního štábu Vojtěch Vašák (Idealisté) byl sdílnější. „Nikdo nás v první fázi nekontaktoval, přestože některé z nás mají Piráti na Facebooku. Podle nás se jen bál konkurence,“ podotkl Vašák. 

Podle něj registrace kampani nijak neublíží. „Máme vlastní doménu Šabatová do Senátu a s ní budeme pracovat. Tohle je internetová klukovina, takže žádné kroky podnikat nebudeme,“ doplnil.

26.července 2020 v 09:01, příspěvek archivován: 28.července 2020 v 10:38

Někteří se diví, že jsem zaregistroval https://t.co/VY2jINoUOb. Žádné nekalé úmysly, údaje ve whois jsou veřejné, #internetjenasemore a #sharingiscaring. Lidé od paní Šabatove vědí, že když požádají, tak doménu jako dar na kampaň převedu. https://t.co/5Ty52Bg7V1

Za svůj krok sklidil Kadeřávek vlnu kritiky. Podle řady komentářů udělal Pirátům „medvědí“ službu. „Pane, vy jste totální jelito. Teď jste to Pirátům dost zavařil,“ reagovala například jedna z uživatelek na Twitteru. „Je mi líto, toto se nedělá. To říkám jako volič Pirátů. Pokud chcete být senátorem, očekávám větší morální výšku,“ vyjádřil se další z účastníků diskuse Tomáš Červený.

Podle Kadeřávka o jeho kroku ale protistrana musela vědět. „Registrace je veřejná věc,“ podotkl.

Autor: