Švachula se poprvé objevil u krajského soudu, dočkal se prodloužení vazby

  14:26
Už od loňského března je obžalovaný bývalý brněnský politik Jiří Švachula ve vazební věznici. Od té doby nebyl prakticky k vidění na veřejnosti. Až v pondělí se objevil u brněnského krajského soudu, který rozhodl o prodloužení vazby. Hlavnímu aktérovi kauzy Stoka hrozí až šestnáct let za mřížemi.

Prodloužení vazby musí senát soudců projednat každé tři měsíce. Dosud o něm rozhodoval městský soud, tentokrát to byl poprvé krajský, který zasedal necelou hodinu. 

„Rozhodl, že obžalovaný nadále zůstane ve vazbě,“ sdělila mluvčí brněnského krajského soudu Klára Belkovová.

Švachulův advokát Kárim Titz ani soudkyně Jaroslava Bartošová nechtěli verdikt komentovat. 

Eskorta Švachulu, který měl na ústech roušku, přivedla i odvedla v poutech. Ani on k soudnímu jednání a jeho výsledku nechtěl cokoliv uvést. Ve vazební věznici zůstane až do hlavního líčení v kauze Stoka, jehož začátek je naplánován na 21. září. 

Podle soudců hrozí nebezpečí, že by se mohl před trestním stíháním skrývat. Vyšetřovatelé například zjistili, že nechal tajně odvést velkou finanční hotovost do Turecka.

Pro dnes už bývalého místostarostu Brna-střed za ANO si přišli policisté v březnu 2019. Společně s ním poslali do vazby také další čtyři lidi. 

Z účasti na organizované trestné skupině a sjednání výhody při zadávání veřejných zakázek obvinili policisté celkem devět lidí. Jde o jednatele firem či někdejšího šéfa investičního odboru radnice Brno-střed a neuvolněného místostarostu městské části Ivanovice za hnutí ANO Petra Liškutina.

Obviněných následně ještě přibylo, nyní je obžalováno 11 lidí a dvě firmy. Podle státního zástupce Radka Mezlíka činí škoda 47 milionů, s její výší se ztotožňuje i radnice Brna-střed.

Před několika dny pak policisté obvinili dalších 26 lidí a firmu v druhé větvi případu. Jde především o stavebníky a živnostníky, kteří poskytovali úplatky v letech 2015 až 2019. Podle vyšetřovatelů si členové Švachulova gangu v těchto případech přišli na dalších zhruba 20 milionů korun.

Autor: