Nikdo po mně nechtěl, abych ovlivňoval tendry, prohlásil Faltýnek mladší

  14:08
Krajský soud vyslechl v kauze Stoka jednoho z nejočekávanějších svědků, a sice brněnského zastupitele Jiřího Faltýnka. O něm a jeho otci Jaroslavovi obžalovaný Jiří Švachula hovoří na odposleších jako o „efkách“, kterým nic nestopil. Faltýnek vysvětloval, že výběrová řízení k tendrům byla transparentní.

Brněnský zastupitel Jiří Faltýnek. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Faltýnka soud předvolal na základě žádosti obhajoby. Byl totiž například místopředsedou představenstva Tepláren, kde mělo podle obžaloby také docházet k podvodům s tendry. Navíc o něm bývalý místostarosta Brna-střed za ANO Jiří Švachula hovoří na odposleších. Faltýnky nazývá jako „efka“.

Jiří Faltýnek dnes ale řekl, že za jeho působení v představenstvu Tepláren byla výběrová řízení transparentní. „Například jsme tendry otevřeli pro víc firem, aby měly šanci se účastnit. Šlo o zhruba třicet procent,“ uvedl Faltýnek.

Také uvedl, že v představenstvu sedělo dalších šest členů a vítěze tendrů vybírala komise složená nejen z nich. Nyní je Faltýnek členem dozorčí rady Tepláren a stále zastupitelem Brna. Dále řekl, že zná Švachulu z osobního života, protože mají rádi umění a víno. S dalším obžalovaným Samanem El-Talabanim se prý setkal jednou. 

„Nikdy jsem se nesetkal se situací, kdyby po mně někdo chtěl, abych ovlivňoval zakázky. Bohužel, někteří jednají ve jménu mém a mého otce,“ poznamenal Faltýnek.

U soudu vypovídala také bývalá Švachulova přítelkyně. Žili spolu v letech 1998 až 2008. Přiznala, že se několikrát setkala s El-Talabanim, který ji tvrdil, že mu Švachula dluží peníze za obchodní transakce. „El-Talabani tím byl úplně posedlý. Vyprávěl mně příběh o tom, jak ovládal celé Brno i o zakázkách. Přesně si už nevybavuji, co říkal. Mně to přišlo jako blábol. Byl prostě posedlý lidmi, kteří mu z jeho pohledu ublížili, což neodpouštěl,“ uvedla žena.

Dále řekla, že zná i další obžalované ale jen na společenské úrovni, kde se kšefty neřešily. „Proč jsem se setkávala s El-Talabanim? Protože mě to bavilo,“ dodala.

Po výhružkách odjel na Šumavu

Na žádost obhajoby soud vyslechl také bývalého policistu, který pracuje pro firmy dalšího obžalovaného Ivana Trunečky. Hovořil o tom, že El-Talabani Trunečkovi vyhrožoval. Potvrdil tak Trunečkovu výpověď, která zazněla u soudu. „Trunečka našel za stěračem auta vzkaz, aby zaplatil. Dále dostal dopis, kde se psalo o výpalném. S rodinou proto odešel na čas z Brna na Šumavu,“ řekl předvolaný muž.

Soudkyně Jaroslava Bartošová se divila, proč jako bývalý policista nedoporučil Trunečkovi, aby podal trestní oznámení a nechal celou záležitost prověřit policií. 

„Věděl jsem, že El-Talabani má dobré vazby na policii. Obával jsem se, aby se trestní oznámení neobrátilo v něco špatného. Trunečka se bál důsledků, pokud by se obrátil na policii,“ řekl muž, který osmnáct let pracoval u policie. Jeho slova pak potvrdil i sám Trunečka.

Soud bude pokračovat v září, Bartošová jednání odročila. Zbývá vyslechnout několik svědků. Pak přijdou na řadu závěrečné řeči.