Slíbený výrobní podnik za sedm let nevznikl, Znojmo převezme jatka zpět

  13:24
V areálu městských jatek ve Znojmě měl dávno stát výrobní podnik s novými pracovními místy. Majitel však slib ani po sedmi letech nesplnil, a tak se budova vrátí do vlastnictví města. Rozhodli o tom znojemští zastupitelé. Firma se brání, že s ní radnice nejednala.

Znojemská radniční věž | foto: Marie Stránská, MAFRA

Objekt v Průmyslové ulici ve Znojmě odkoupila společnost K-Produkt Holding v roce 2014. V současné době už tu měla být v provozu nová výrobní a skladovací hala s administrativou.

„Místo toho teprve probíhají demoliční práce a majitel opětovně požádal město o další prodloužení lhůty. Firma ztratila u zastupitelů důvěru,“ sdělil starosta Znojma Jakub Malačka.

Město proto odstoupí od kupní smlouvy, ve které je jasně uvedeno, že prodávající má toto oprávnění, pokud kupující poruší svůj závazek. A ten zněl – dokončení výstavby do roku 2019 a několik desítek nových pracovních míst.

Město s kupujícím dvakrát uzavřelo dodatek o prodloužení lhůty pro zahájení i dokončení výstavby. Na třetí už nekývlo.

Neschválení inicioval zastupitel Pavel Nevrkla již před více než rokem. Od roku 2015 ale kupující postupně pozemky jatek zatížil zástavním právem – za pozemky ručil u banky – a město tudíž váhalo.

„Odstoupení od smlouvy by pro nás v tomto období znamenalo riziko, že budeme splácet desítky milionů cizích dluhů. Nyní již pozemky zatíženy dluhy nejsou, proto jsme se rozhodli pro radikální, ale logický a nutný krok,“ dodal starosta Malačka.

„Teď má město Znojmo zpátky strategický pozemek, který může v budoucnu využít k rozvoji směrem, který bude dávat smysl,“ pochvaluje si zastupitel Nevrkla.

Město s námi nejednalo, hájí se firma

Jednatel K-Produkt Holding Jiří Kún v tiskovém prohlášení uvádí, že se více než rok snažil dojednat s vedením města další postup.

„Pouze telefonicky nám bylo sdělováno, že se musí nejprve řešit protiepidemická opatření, potom že probíhá předvolební kampaň starosty na senátorské křeslo, potom že došlo k výměně vedení města,“ popisuje.

Nesouhlasí ani s tím, že by se na pozemcích „nekoplo“. V souvislosti s tím město hodlá vrátit pouze zaplacenou kupní cenu ve výši tři miliony a sto padesát tisíc. Kún chce ale od města uhradit i náklady na zhodnocení pozemků a úroky z kupní ceny.

„Předběžně jsme již nyní na kalkulované částce 15 milionů korun,“ říká s tím, že se „někdo“ snaží nelegálně dostat k daleko hodnotnějšímu majetku.

„Z neznámých důvodů se vedení města rozhodlo s námi celý rok vůbec nejednat, nechat pozemky za naše peníze maximálně zhodnotit a odstoupit od smlouvy až nyní. Takovýto postup odporuje nejen dobrým mravům, ale i zákonu,“ zdůvodňuje, proč se chce bránit všemi zákonnými prostředky.

Starosta si uvědomuje, že odstoupení je extrémní krok. „Investor měl však dostatek času a pochopení ze strany města, ale my musíme chránit i prodaný majetek města jako řádní hospodáři,“ uzavřel. Po nahlášení na katastru může být objekt opět převeden na město.