V Husovickém tunelu bude policie měřit rychlost, město s tím nic nezmůže

  16:28
V brněnském Husovickém tunelu si řidiči budou muset dávat větší pozor na rychlost než dosud. Od března tam ve zkušebním provozu spustí úsekové měření, které po dvou měsících přejde do ostrého režimu.

ilustrační snímek | foto: iDNES.cz

Od rekonstrukce Husovického tunelu na městském okruhu v Brně před necelými dvěma roky je uvnitř instalována technologie, která umožňuje zavést úsekové měření.

Dosud však nešla použít, protože až teprve nedávno Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) dostalo potvrzení, že zařízení funguje, jak má, a může být využito jako důkaz spáchání přestupku. 

„S Policií ČR máme dlouhodobou spolupráci, že když někde takové zařízení máme, tak je o tom informujeme. Je pak na ní, jak data využije,“ sdělil šéf brněnského závodu ŘSD David Fiala.

A policisté sesbíraná data plánují využívat. Vedení Brna předloni nejdříve tvrdilo, že se měření nebrání, po pár dnech však otočilo se slovy, že něco takového v žádném případě v tunelu nebude

„Město Brno o spuštění měření v Husovickém tunelu v tuto chvíli neuvažuje, ze své gesce radního pro dopravu to určitě navrhovat nebudu,“ sdělil v srpnu 2019 radní pro dopravu Petr Kratochvíl (ODS).  

Podle něj by nebylo rozumné tímto způsobem šoférům ztrpčovat život i vzhledem ke každoročně neutěšené dopravní situaci způsobené mnoha opravami a uzavírkami.

V Husovickém tunelu v Brně se nově spustí úsekové měření rychlosti.

V Husovickém tunelu v Brně se nově spustí úsekové měření rychlosti.

Jenže teď Kratochvíl v reakci na postup ŘSD a policie připustil, že Brno se zavedením měření nic nenadělá. „Rozhodnutí o úsekovém měření nelze nikterak ovlivnit ze strany Brna, které je dotčeno pouze zpracováním podezření na přestupek a řešením správního řízení,“ uvedl Kratochvíl v prohlášení na Facebooku.

Podle něj bude od března po dobu dvou měsíců probíhat zkušební provoz a vyhodnocení. „Následně dle sdělení Policie ČR by měl být zahájen ostrý provoz a přestupky předávány do správního řízení na Statutární město Brno,“ doplnil.

I když tak podle prohlášení z minulosti vedení Brna úsekové měření v tunelu nechtělo, bude z něj teď mít příjem do městské kasy.

Autor: