Brno připomíná biologa, který šířil Mendelův odkaz a brojil proti rasismu

  15:18
Navzdory pompézním oslavám 200. výročí od narození Gregora Johanna Mendela nezapomíná Brno ani na dalšího významného rodáka. Hugo Iltis se narodil v roce 1882, celý život se také věnoval vědě, a navíc se stal popularizátorem právě zakladatele genetiky.

Od pondělka si brněnského biologa a botanika lidé připomenou ve Všetičkově ulici, kam zástupci festivalu Meeting Brno položili kameny zmizelých – jako vzpomínku na vědce i jeho příbuzné, kteří zahynuli v koncentračním táboře.

Iltis měl německou rodinu a židovský původ, proto musel po nástupu nacismu roku 1938 emigrovat. Než s rodinou odjel do USA, stihl v Československu zanechat výraznou stopu.

I díky jeho přičinění lidé dnes Mendela oslavují. Iltis celý život sbíral jeho spisy, část si jich odvezl i do zahraničí. Byl iniciátorem vzniku prvorepublikového Mendelova pomníku na náměstí, které díky tomu převzalo i genetikovo jméno. O svém vzoru napsal uznávanou knihu, mimo jiné také pořádal oslavy stých Mendelových narozenin, když zorganizoval společný koncert české a německé opery.

„Můj dědeček by byl jistě velmi pyšný, kdyby viděl, že Mendelův monument je vystavený v klášteře,“ podotkl Iltisův vnuk David.

Jeho předek bojoval proti rasismu a nacistické rasové teorii, naopak obhajoval lepší vztahy mezi Čechy a Němci. Iltisovy názory a spisy odráží i inscenace Fantastické rasy a kde je najít, která měla včera na festivalu premiéru.

Výstavu o Hugo Iltisovi, vědci a zakladateli večerní školy pro dospělé, si mohou lidé projít na Mendlově náměstí. „Jeho osobnost pro mě byla naprosto neznámá a bylo velmi vzrušující o něm v průběhu příprav zjišťovat nové poznatky. Byl to velmi inteligentní a statečný muž, který má pro Brno velký význam,“ svěřila se prezidentka festivalu Martina Viktorie Kopecká.

Autor: