Poníci z Podyjí se množí, část stáda se odstěhuje do nových rezervací

  10:26
Už osmnáct exmoorských poníků pobíhá po mašovické pastvině v národním parku Podyjí. Mezi nimi i čtyři hříbata, která se tu letos narodila. Koně však během několika měsíců rozdělí, část z nich bude mít nový domov.

Jedenáct divokých koní přivezl speciální transport do Národního parku Podyjí z anglického Exmooru. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Tři mladí hřebci se přesunou na druhou podyjskou pastvinu na havranickém vřesovišti, kde je nyní pět koní, šestici klisen pak čeká cesta do nových rezervací v Čechách.

Zbytek se může radovat z nového prostoru, který na ten mašovický navazuje.

Exmoorští poníci se totiž za tři sezony „propásli“ až na konec hlavní pastviny, správci ji tedy na začátku listopadu rozšířili o zhruba tři hektary. Koně se tu budou pást vždy v zimě. 

„Poté ohradník demontujeme a lokalita bude opět volně přístupná. Takto nastavený pastevní režim by měl vyhovovat nejvýznamnějšímu druhu zdejší flóry – orchideji vstavači kukačce,“ věří Robert Stejskal ze Správy národního parku Podyjí. Právě dupání a spásání od koní totiž různým rostlinám pomáhá k růstu.

Pěší mohou poníky pozorovat i u dočasné ohrady, projít se k ní dá upravenými vstupy. „Přesto všechny prosíme o zvýšenou opatrnost. Pokud by právě v blízkosti průchodu probíhali koně, raději chvíli počkejte, až se vzdálí“, doporučuje Stejskal. 

Pozor si mají lidé dávat i ve druhé havranické pastvině, kde nyní správci odstraňují suché borovice a náletové dřeviny, což potrvá několik měsíců. Zároveň také apelují na návštěvníky, aby poníky nekrmili. Mrkev nebo pečivo, které jim lidé házejí, totiž mohou koním způsobit vážné zdravotní potíže.

Autor: