iDNES.cz

Na hřbitovech zbývá posledních pár volných míst, musejí navýšit kapacitu

  12:18
Už pouze na prstech jedné ruky napočítají počet volných hrobů na hřbitově v Pohořelicích. Kritickou situaci tam řeší takzvaně za pět minut dvanáct. Aktuálně finalizují projekční práce, na něž mají v příštích měsících navázat ty stavební, spočívající v rozšíření pohřebiště o necelou polovinu kapacity. Ke stejnému kroku už přistupují také ve Šlapanicích, ležících rovněž na Brněnsku.

Tamní hřbitov s kapacitou 1 470 hrobových míst je téměř zaplněný, jejich množství už nedostačuje. Do rozšiřování se dělníci pustili v únoru, hotovo mají mít v říjnu.

Pohřebiště nabídne nových 267 urnových míst, 52 jednohrobů a 120 dvojhrobů, počítá se i s kolumbáriem pro asi 250 schránek. V nové části pohřebiště vznikne malé náměstí. „Hřbitov rozšíříme přibližně o třetinu,“ sděluje starostka Šlapanic Michaela Trněná (Čisté Šlapanice).

Starý dům technického zázemí je určený k demolici, nahradí jej nový objekt. Součástí prací bude výsadba zeleně zahrnující stromovou alej. Náklady činí v souhrnu asi 17 milionů korun.

Na pohořelickém pohřebišti stojí od loňska nově postavená obvodová zeď obestírající budoucí zánovní část. Na místě je už rozhrnutá zemina, aby stavební práce mohly začít co nejdřív po výběru firmy. Zda se ovšem veškeré zamýšlené úpravy udělají letos, není jisté, protože radnice naráží na problém s nedostatkem vyčleněných peněz. Dosavadní práce ji vyšly na pět a půl milionu korun.

Současná, už nedostačující kapacita 670 hrobových míst podle plánu naroste o dalších 316, mezi nimiž budou jednoduché, dvojité i urnové hroby. Možnosti pro uložení zesnulých rozšíří také rozptylová louka a kolumbárium. Pro návštěvníky pohřebiště vznikne v letních měsících parkoviště s kapacitou okolo patnácti stání.

Pohořelice síň plánují, v Tišnově ji postavili

Hřbitov má být větší do konce roku. „Do budoucna plánujeme smuteční síň, u níž ale náklady přesahují 25 milionů, proto jsme ji zatím příliš neřešili,“ informuje starosta Miroslav Novák (ODS). Kvůli poslednímu rozloučení musejí lidé jezdit do Hustopečí, Mikulova nebo Brna. V Pohořelicích jej lze uspořádat jen v kostele.

Podobně tomu bylo ještě donedávna i v Tišnově, situace se tam však zásadně změnila díky nově postavené smuteční síni, kterou představitelé města slavnostně otevřeli v březnu. Její provoz spustili od dubna. Hotová je po patnácti letech od začátku úvah o jejím vzniku, náklady dosáhly téměř 40 milionů.

„Moderní budova v sobě skrývá obřadní síň s katafalkem, jež je navržena pro 80 smutečních hostů – skýtá 40 míst k sezení a stejný počet ke stání,“ přibližuje mluvčí města Kristýna Musilová.

Proti většině obřadních síní se ta tišnovská liší tím, že má po obou stranách prosklené stěny, jež přinášejí pohled do smuteční zahrady. Zajímavostí je i zelená střecha budovy.

zpět na článek