iDNES.cz

Hraboš už překonal tři roky starou pohromu. Bude průšvih, varují zemědělci

  9:08
Bude málo obilí, zdraží se krmení pro dobytek a za potraviny si připlatíme víc, poukazují zemědělci na průšvih jménem hraboš polní. Přemnožení hlodavci totiž ohrožují jihomoravskou úrodu.

ilustrační snímek | foto: iDNES.tv

V únoru se hodnoty v Jihomoravském kraji pohybovaly průměrně na 1 292 takzvaných aktivních východech z nor na hektar, což byl 6,5násobek prahu škodlivosti. Po měsíci populace dosáhly dokonce ještě o necelou polovinu východů víc a téměř devítinásobku.

Aktuální čísla přesahují hodnoty z hraboší kalamity před třemi a dvěma lety. Východů z nor je nyní konkrétně 1 784.

„Nejvyšších průměrných hodnot dosáhly populace v Jihomoravském kraji. Výjimkou nebyly počty přesahující deset tisíc východů z nor v porostech vojtěšky a řepky na Břeclavsku a Znojemsku. Tato čísla představují riziko vážného ohrožení pěstovaných plodin v jarním období 2023,“ potvrzuje mluvčí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského Ivana Kršková.

Jak dodává, pro snížení škod můžou zemědělci využít do nor aplikaci rodenticidu Stutox II – tedy pesticidu k hubení hlodavců.

Zaměstnanci společnosti Bonagro z Brněnska obchází pozemky posledních čtrnáct dnů. Jenže nor je tolik, že i při vynaložení veškerého úsilí zvládli ošetřit jen asi čtvrtinu výměry. Zhruba za čtrnáct dnů začne vegetační období a setba jařin a podle předsedy firmy Romana Zvěřiny už tohle opatření nebude možné ani účinné.

„Hraboši již začnou ke stravě preferovat právě pouze tyto rašící rostlinky a osivo a jejich likvidace uvedeným způsobem bude dále neúčinná, nehledě na to, že pro tuto časově a fyzicky náročnou činnost nebudeme mít dostatek lidí,“ popisuje situaci Zvěřina.

Přemnožení hraboši trápí zemědělce, práh škodlivosti překonali šestkrát

I soukromý zemědělec z Blučiny u Brna Jiří Minařík si myslí, že jedinou efektivní cestou boje proti hraboši polnímu je za současné situace plošná aplikace hubiče, která ale není bez rozhodnutí ministerstva zemědělství možná.

Zemědělci kritizují, že vláda nejedná rychleji. Při minulé kalamitě hrabošů byla přitom odhadovaná výše škod jen na jižní Moravě přes miliardu korun.

Už teď jsou jasné škody na ozimech. A pokud hraboši skutečně přemigrují i na plochy, které se zasejí zjara, může to znamenat méně obilí a tím i dražší potraviny. Kvůli škodám ve vojtěšce a dalších víceletých pícninách může nastat i nedostatek krmení pro dobytek nebo „jen“ jeho zdražení.

Autor:
zpět na článek