„Od května jsme vyměnili deset vajíček za atrapy. Jinak by se z nich vylíhli noví holubi, kteří by se nadále rozmnožovali,“ říká Michaela Klimšová z platformy Městské holubníky.
Podle náměstka brněnské primátorky Filipa Chvátala (KDU-ČSL) se tak ukazuje, že bylo zřízení holubníku za 140 tisíc korun dobrým krokem. „Stále holubník bereme jako pilotní projekt, narůstá nám populace, odebíráme vajíčka a zkoumáme také zdravotní stav holubů,“ popisuje.
Zároveň připomněl, že Brno je největší z měst v Česku, které se do podobného projektu pustilo. „Ukazuje se, že toto může být jedna z cest, jak regulovat a pracovat s populací holubů ve velkých městech,“ doplňuje.
V holubníku se zatím pravidelně zdržuje přibližně deset holubů, kteří v něm pravidelně nocují, krmí se a zvykají si v něm zahnízdit. „Postupně přibývají další. Pár, který zahnízdil v létě, měl už čtvrtou snůšku. Z první byla dvě mláďata, která tady bydlí také, a další vejce jsme vyměnili za atrapy,“ doplnila Klimšová.
První vajíčka nechaly chovatelky vylíhnout proto, aby si holubi na nový domov vytvořili vazbu a hnízdili v něm pravidelně. Mláďata v něm narozená pak totiž uvnitř pravděpodobně také zahnízdí.
Kálející opeřence chtějí nahnat do holubníků, vajíčka jim vymění za atrapy![]() |
Podle dřívějších průzkumů Mendelovy univerzity se v Brně pohybuje mezi 20 až 28 tisíci holuby, což představuje značný problém. Jak uvedl náměstek Chvátal, holubi poškozují fasády budov a znečišťují veřejné prostranství. „V jisté míře to může být i zdravotní riziko. Množí se navíc velmi rychle,“ poznamenal. U těch zahnízděných se na zdravotní problémy zatím nenarazilo.
Je to práce na roky
Nápad vzešel od iniciativy Městské holubníky, která spolupracuje i s dalšími městy po celé republice, na starost mají i údržbu brněnského obydlí.
Za správu odpovídají tři brigádnice, které se dvakrát týdně starají o pravidelný úklid, doplňování krmiva, výměnu vody s dezinfekcí a sběr vajec, která jsou následně likvidována v kafilérii. Roční náklady na provoz tak vyjdou na zhruba sto tisíc korun. Kromě toho sledují zdravotní stav holubů.
Regulace počtu holubů touto cestou je podle iniciativy dlouhodobý proces, který vyžaduje několik let práce. „Zatím jsme na začátku a počet odebraných vajec souvisí i s tím, že je to malý holubník,“ míní Klimšová.
Město plánuje ještě letos vybudovat další holubník na střeše vazební věznice v Brně-Bohunicích. Má na něj vyčleněno okolo 100 tisíc korun a nyní připravuje smlouvu s vedením věznice.