iDNES.cz

Brněnská hokejová hala dostane 300 milionů od státu, ta atletická čeká

  17:48
Nová hokejová aréna za čtyři miliardy korun, která vyroste na brněnském výstavišti, už má prakticky jistou dotaci od Národní sportovní agentury. Příspěvek 300 milionů zvýšil šanci, že hala skutečně vznikne, přestože Brno stále neví, kde sežene chybějící peníze.

Nová aréna za pavilonem Z má stavební povolení, finance ale chybí. (červen 2021) | foto: Vizualizace: PK OSSENDORF

Jako první s informací o přiklepnutí dotace přišel server Seznam Zprávy. A potvrdil ji i zdroj MF DNES, ačkoliv oficiální stanovisko nezaznělo.

„Bohužel se nemohu k dotačnímu řízení konkrétně vyjadřovat, poněvadž stále probíhá a dokud není uzavřeno, je ze zákona neveřejné,“ uvedl mluvčí Národní sportovní agentury (NSA) Jakub Večerka.

Připustil pouze to, že do finální fáze se zatím dostaly jen dva projekty. Kromě brněnské arény jde podle informací MF DNES ještě o halu v Jihlavě. Řada dalších projektů napříč Českem neuspěla, u některých však zůstala naděje, protože v „balíku“ je celkem 900 milionů a na každý projekt lze získat maximálně třetinu z této sumy.

Po odečtení státních injekcí na multifunkční arény v Brně a Jihlavě tedy zbývá 300 milionů, které můžou připadnout i na plánovanou atletickou halu vedle kampusu v brněnských Bohunicích. Její cena je 850 milionů a původně ji dělníci měli začít stavět už v roce 2019.

Právě tento projekt má však NSA v kolonce nedotažených. Podle zdroje MF DNES jde zejména o to, že se atletická hala řeší takzvanou metodou design-build, tedy že dodavatel dělá vše od návrhu až po stavbu. Agentura chce proto znát přesný rozpočet stavby, tedy kolik co bude stát.

A ten Brno údajně i přes upozornění nedodalo. „K tomu se konkrétně nemohu vyjadřovat. Pouze řeknu, že nás agentura vyzvala k dodání některých dalších podkladů, čemuž jsme vyhověli. Pokud nás opět vyzve, budeme se tím opět zabývat,“ řekl náměstek brněnské primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL), jenž má tento projekt na starosti.

O osudu „atletické“ dotace se nejspíš rozhodne v příštích dnech, maximálně týdnech. Pokud by finanční pomoc od státu nevyšla, Brno pošle projekt do šuplíku a Jihomoravský kraj slíbených sto milionů na stavbu přidá na hokejovou arénu.

Autor:
zpět na článek