ANO těsně před volbami vyškrtlo z kandidátky muže kvůli sporným billboardům

  13:38
Hnutí ANO na poslední chvíli před sněmovními volbami zasáhlo do své jihomoravské kandidátky a vyřadilo z ní někdejšího mistra světa v krasobruslení Reného Novotného. Po Brně totiž vylepil vlastní billboardy, kterými se zabývat úřad pro dohled nad financováním stran. Oficiálně totiž nejde o součást předvolební kampaně.

Slogan „Pro sport dostupný všem dětem“ mohou číst v posledních týdnech lidé v Brně hned na několika billboardech vedle sebe u autobusového nádraží Zvonařka. Vyobrazen je tam krasobruslař a bývalý starosta brněnských Židenic René Novotný (ANO).

Nikde ale na plakátu už není zmíněno, že Novotný zároveň kandiduje do Poslanecké sněmovny za hnutí ANO a zda jde tedy o součást předvolební kampaně. To sám popírá.

„Celá moje prezentace nesouvisí jen s billboardy. Myšlenka podpořit sportování dětí se mi rodila v hlavě v covidovém období. Celá billboardová kampaň je na tři měsíce a byla naplánovaná na začátek školního roku. Covid sportovní prostředí poznamenal a celá myšlenka souvisí s tím, jak opět nastartovat sport,“ hájí se.

V tom, že se billboardy v Brně objevily v průběhu volební kampaně, sporný moment nevidí. „Billboardy jsem si platil sám, je to moje soukromá záležitost, s kampaní nesouvisí. Covid se nás taky neptal a přišel, takže jsem na to reagoval se začátkem školního roku,“ tvrdí Novotný.

I tak se ale plakáty začal zabývat i Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí. „Jde o probíhající řízení, tak to nemohu více komentovat,“ uvedl člen úřadu Jan Outlý.

Hnutí ANO kvůli tomu každopádně znejistělo a z kandidátky Novotného vyškrtlo.  „Ano, mohu potvrdit, že pan Novotný na kandidátce ANO již nefiguruje. Důvodem jsou jeho billboardy,“ řekl hlavní manažer hnutí a poslanec Jan Richter pro Seznam Zprávy, které o tom jako první informovaly.

Ničím jsem nepochybil, hájí se

Novotný oficiální vyjádření hnutí podle svých slov dosud nemá. „Dozvěděl jsem se to od novinářů. Jsem přesvědčen, že jsem ničím nepochybil, takže tomuto kroku nerozumím. Budu se ptát na zdůvodnění, proč mě z kandidátky vyškrtli, a pak se teprve rozhodnu, co dál,“ dodal s tím, že ho celá situace mrzí.

Volební lístky jsou už každopádně vytištěné a roznesené. René Novotný tak na nich bude stále figurovat na 20. místě. „Pokud mu někdo dá preferenční hlas, neměl by platit jen ten preferenční pro daného kandidáta, ale hlas pro stranu se započítá. Zakroužkováním vyškrtnutého kandidáta lístek neztratí platnost,“ vysvětlil politolog Michal Pink.

Podobný spor o billboard řešilo ANO také v Pardubicích, kde současný poslanec a pětka kandidátky Jan Řehounek má také vlastní billboardy, kde se chlubí, co vše údajně pro město udělal. Další kandidáti jsou na něj za to naštvaní.

Autoři: ,