Zhruba třetina Brna se ocitla bez vody. Dodávky se již podařilo obnovit

  11:22,  aktualizováno  14:41
Velká část obyvatel Brna zůstala v sobotu ráno bez vody. Může za to havárie řadu v centru města. Dodávky byly plně obnoveny před půl třetí odpoledne. Voda ale může mít místy slabší tlak či být zakalená. Tekutinu z podzemí budou hasiči odčerpávat několik dnů, teprve poté bude možné poškozený úsek potrubí vyměnit.

Několik dnů budou odčerpávat vodu hasiči z kolektorů v centru Brna. Podzemí zaplavila voda z prasklého řadu (24. dubna 2021) | foto: HZS Jihomoravského kraje

Plně se dodávky vody podařilo obnovit ve 14:25. Oznámila to mluvčí Brněnských vodáren a kanalizací Renata Hermanová. Před 13. hodinou ještě netekla voda v části středu města a v Králově Poli. Nebo tam tekla se slabým tlakem. 

K havárii došlo v 5:30 a dočasně o vodu připravila zhruba třetinu města. tedy tisíce domácností, ale i institucí. Výpadek postihl například Úrazovou nemocnici, kam vodárny poslaly cisternu.

„Náhradní zásobování se týkalo i Nemocnice Milosrdných bratří a Fakultní Nemocnice u sv. Anny, které bylo operativně zajištěno, takže pacientů se tento problém nedotkl,“ informovala na Facebooku primátorka Markéta Vaňková.

Technici měli místo prasklého řadu lokalizované už ráno a dodávky začali postupně obnovovat dopoledne takzvaným přepásmováním. To znamená, že vodu do potrubí poslali oklikou odjinud.

„V oblastech, kde dojde k obnovení dodávek, je možný krátkodobý výskyt zákalu vody na jehož odstranění intenzivně pracujeme,“ upozorňovala předem Hermanová.

24.dubna 2021 v 14:40, příspěvek archivován: 24.dubna 2021 v 16:45

V současné chvíli předpokládáme, že kolem 17. hodiny bude naše činnost na místě ukončena a v čerpání již budou pokračovat pracovníci technických sítí.

Havárie vznikla v primárním kolektoru v centru města před nemovitostí Koliště 57. Prasklo tam potrubí o průměru 500 milimetrů. Voda následně zaplavila podzemní stavbu v délce stovek metrů a sahala do výšky několika metrů.

„V tuto chvíli zasahuje šest jednotek na dvou místech,“ uvedli hasiči v poledne na Twitteru.  

Mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška popsal, že vodu musí odčerpávat z hloubky 35 metrů. Práce potrvají desítky hodin až několik dnů. Hasiče ale vystřídají pracovníci technických sítí.

Jak uvádí Česká tisková kancelář, příčina havárie zůstává zatím neznámá. Sklolaminátové potrubí v poškozeném úseku je z roku 2005. Pro úplnou likvidaci havárie bude nutné úsek vyměnit,  což bude možné až po odčerpání vody a vyčištění kolektoru.

Autoři: , ,