„Sebevražedné“ kozy uvázly nad srázem. Na jejich záchranu vyrazili hasiči

  22:38
Hasiči z jižní Moravy zasahovali v pondělí odpoledne u neobvyklého případu. Volal jim chovatel koz, které byly již druhý den uvězněné ve výšce několika desítek metrů na stěně mikulovského lomu. Přestože se případ zpočátku jevil jako banalita, jednalo se o riskantní zásah, kterého se účastnilo několik jednotek hasičů.

Hasiči u Mikulova zachraňovali kozy uvázlé v lomu. (7. září 2019) | foto: HZS Jihomoravského kraje

Majitel zvířat na tísňové lince oznámil, že dvě kozy jsou uvázlé ve výšce zhruba 40 metrů. Byly uvězněné několik metrů pod římsou lomu v malém keři vyrůstajícím ze stěny. Zvířata tam byla již druhý den a nedokázala se bez pomoci dostat zpět nahoru.

Fotogalerie

„Místo bylo nebezpečné jak pro kozy, tak pro zasahující hasiče,“ uvedl David Jirouš z Hasičského záchranného sboru Jihomoravského kraje. První na místo dorazila jednotka z Mikulova. 

Velitel na místě usoudil, že je nutné povolat lezeckou skupinu z Hodonína a kolegy z brněnské stanice, kteří se specializují na odchyt zvířat.

Hasiči nejprve zajistili zvířata proti pádu do lomu navlečením lana přes rohy obou koz pomocí trhacího háku. Poté se k nim dva hasiči spustili a pomocí hasičských opasků je vytáhli do bezpečí.

Celý zásah tedy nakonec dopadl dobře a obě zvířata vyvázla bez zranění. Majitel, který celý zásah sledoval, si je poté převzal.

Autor: