Seniorka šla do kurníku pro vajíčka, ležel tam cizokrajný had

  16:12
Nemilé překvapení čekalo na seniorku ze Slavkova u Brna, když vyrazila ráno sebrat vejce z kurníku na zahradě. Ze slaměné podestýlky na ženu zasyčel cizokrajný had.

Seniorku ve Slavkově u Brna vyplašil had. (29. 4. 2021) | foto: archiv Slavkovu u Brna

Žena kvůli neznámému hadovi v kurníku ihned zavolala městskou policii. Ta jej odchytila a odvezla na stanici.

Strážníci se nejdříve domnívali, že se jedná o exotického škrtiče hroznýše královského. To ale vyloučil herpetolog z brněnské pobočky Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky Roman Zajíček, který hada od policistů převzal.

„Jedná se o jednu z barevných mutací užovky červené, která žije v Severní Americe. U nás je naprosto běžně chovaným druhem hadů v teráriích,“ uvedl Zajíček s tím, že had není nijak jedovatý ani nebezpečný. Událost přirovnal k tomu, jako by někomu jinému z domu uteklo morče.

Zoolog míní, že užovka o délce 80 centimetrů mohla utéct chovateli už před nějakou dobou a přebývat v české přírodě delší čas. Klima je tady totiž podobné jako v její domovské Severní Americe, a tak se lehce přizpůsobila.

K této domněnce došel i proto, že had měl na sobě menší jizvy po zraněních a musel se tak dostat do souboje s některými dalšími zvířaty. „Had je ale jinak naprosto zdravý,“ doplnil.

Majitel, kterému užovka utekla, se o ni může v Brně v agentuře přihlásit. Žádná pokuta za policejní výjezd mu podle Zajíčka nehrozí.

Autor: