Geologové prozkoumají vodu v Moravském krasu. Zjistí, co ji nejvíce ohrožuje

  16:02
Co nejvíc ohrožuje podzemní vodu v Moravském krasu? Jaká je její kvalita a co je pro ni do budoucna největším nebezpečím? Zjistit to bude úkolem geologů, kteří ve vybraných krasových územích odstartovali šestiletý výzkum. Kromě Moravského je v něm i Hranický, Javoříčsko-Mladečský a Chýnovský kras.

ilustrační snímek | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

„Jde o území významná nejen jako hydrogeologické struktury se zdroji pitné a minerální podzemní vody, ale také velmi cenná z pohledu ochrany přírody,“ vysvětluje mluvčí České geologické služby Patrik Fiferna.

Geologové mají přesně definovat, jak velké je v krasu zázemí, kam voda proniká a jaké jsou rizikové faktory pro její kvalitu a množství. Současný průzkum geologů má přinést zcela nový pohled na výskyt podzemní vody v krasu. To proto, že nově určí hydrogeologické struktury složené z hornin s krasovou propustností a sousedících hornin s propustností puklinovou.

První výzkumy kvality vody v Moravském krasu jsou už z roku 1876, od té doby ji jeskyňáři monitorují pravidelně. Hlavně v posledních dvaceti letech se potýkali s jejím zhoršováním. Do podzemí se totiž dostávala voda z povodí toků mimo chráněnou krajinnou oblast, z rybníků i z obcí, které neměly čistírnu a kanalizaci. Problémy způsoboval i odtok z polí. Všechno má přitom přímý vliv na krasové útvary a prostředí jeskyní.

Ochrana zdrojů nerostných surovin

V posledních letech se však mnohé mění. Přispěla k tomu například změna zonace CHKO Moravský kras, kdy některá pole byla zatravněna a podzemní vodu tak přestaly ohrožovat průsaky a splachy hnojiv a pesticidních látek z intenzivní zemědělské činnosti.

Průzkum je součástí rozsáhlého projektu, který probíhá po celém Česku. Ten má mimo jiné určit také to, kde a jak je nezbytné chránit zdroje nerostných surovin, ale také kde jsou největší geologická rizika typu svahových sesuvů či poddolování. „Množství projektových výstupů přitom poskytne orgánům státní správy moderní nástroje pro zvýšení efektivity při rozhodování ve jmenovaných i souvisejících oblastech,“ uvedl mluvčí geologů.

Zjednodušeně řečeno budou mít například ministerstvo životního prostředí, ochránci přírody či meteorologové v ruce důležitý podklad pro to, aby mohli o ochraně míst co nejlépe rozhodnout.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autor: