Zbrojovka už nebude čekat na návrat za Lužánky, opraví současný stadion

  6:30
Brněnská fotbalová Zbrojovka rezignovala na dlouholeté plány návratu za Lužánky. Místo stavby nového v tamní lokalitě plánuje opravu stávajícího stadionu v Srbské ulici. U vedení města získal klub podporu.

Fotbalová Zbrojovka představila vizualizaci modernizovaného stadionu na Srbské ulici v Brně. | foto: Vizualizace FC Zbrojovka

Zchátralý areál za Lužánkami je pro Brňany neodmyslitelně spjatý s největšími sportovními úspěchy v historii města. Naději, že se na slavné místo jednou vrátí dva hlavní kluby, dlouhá léta živili i politici. Jenže veškeré plány se nyní definitivně jeví jako úplná utopie.

Hokejové Kometě se už dva roky „maluje“ hala na výstavišti, teď na nový fotbalový stánek za Lužánkami rezignovala i Zbrojovka.

Raději představila vizi kompletní rekonstrukce stávajícího stadionu v Srbské ulici, která může vyjít až na 700 milionů korun a nabídne zázemí pro 20 tisíc fanoušků.

Stará aréna totiž v podmínkách fotbalové asociace za pár let nemusí obstát a hrát domácí zápasy jinde Zbrojovka rozhodně nechce. „Každý rok je to boj o licenci,“ zdůvodnil novou iniciativu mluvčí klubu Martin Lísal.

Zbrojovku zkrátka přestalo bavit čekání na návrat. Od roku 2001, kdy za Lužánkami hrála poslední soutěžní zápas, nový stadion slibovala každá koalice. Ta minulá pod vedením hnutí ANO jej chtěla otevírat do konce letošního roku. A to se určitě nestane.

„Tady jsme se neposunuli ani o píď,“ přiznal Petr Hladík (KDU-ČSL), náměstek brněnské primátorky pro sport. Veškeré snahy jsou totiž zablokované kvůli tahanicím s podnikatelem Liborem Procházkou, který si na místě nárokuje vlastnictví několika staveb.

Pokud se soudy ještě dlouho potáhnou, což vedení města nevylučuje, a Zbrojovka mezitím „dorazí“ kompletní projektovou dokumentaci na modernizaci stadionu, stane se tato varianta i pro politiky tou hlavní.

Šéf Zbrojovky Václav Bartoněk už vedení města představil studii a získal od něj podporu. 

„Jestliže se klubu podaří získat veškerá povolení, určitě se budeme bavit o možném financování. Pak přestává smysl dál udržovat myšlenku na návrat za Lužánky, zvlášť pokud i opravená Srbská bude vyhovovat parametrům mezinárodních zápasů,“ prohlásil Hladík.

Na tom, že tyto podmínky nový stadion bude splňovat, se už Zbrojovka domluvila s fotbalovou asociací, s níž uzavřela memorandum o spolupráci.

„Vzhledem k nevyhovujícímu zázemí považujeme tuto aktivitu brněnské Zbrojovky směrem do budoucna za nesmírně důležitou,“ řekl k podpisu memoranda předseda asociace Martin Malík.

Přijde pomoc od státu?

Opravený stadion na Srbské by měl být s kapacitou zhruba 20 tisíc diváků menší než původně plánovaná aréna za Lužánkami, která počítala se 33 tisíci fanoušky. I nižší počet návštěvníků je ale podle náměstka Hladíka akceptovatelný.

Oprava městského stadionu má být zároveň se sumou kolem 700 milionů levnější než stavba nového za Lužánkami, kde se před čtyřmi lety počítalo s částkou 1,5 miliardy.

A právě peníze jsou logicky nejpalčivější otázkou. Zbrojovka doufá v hlavní pomoc od státu. „Vnímáme projekt revitalizace stadionu jako jeden z významných prvků rozvoje sportovní infrastruktury v Česku a v tomto duchu projekt uvedeme v materiálu, který předložíme Národní sportovní agentuře,“ slibuje fotbalová asociace.

Jejím ambiciózním cílem je zařadit opravený stánek na Srbské do plánu mezinárodních akcí UEFA od roku 2024. V té době by tak už musel být opravený. Zbrojovka proto nemá příliš mnoho času. Všechny přípravné i následné práce musí běžet ve velmi rychlém tempu.

„Za Lužánkami by si všichni přáli fotbal, a to teď není možné. A kdo ví, kdy bude. V přípravách na náhradní variantu rozhodně klubu bránit nebudeme,“ uvedl Marek Fišer (za Piráty), který v minulém volebním období na návratu Zbrojovky za Lužánky pracoval pro město.

Stadion jako místo pro kulturu

Nyní již jako radní pro kulturu řeší, jak stávající areál využít. Dnes totiž funguje jako místo, kam lidé více než za sportem vyrážejí za kulturou.

Kromě řady různých akcí tu filmaři natáčeli snímek o Emilu Zátopkovi, nedávno sem lidé zamířili na autokoncert kapely Mirai, o prázdninách se zde měl konat první ročník festivalu Pop Messe. Kvůli koronaviru byl však zrušen. 

A podobné využití namísto fotbalu se případně zamlouvá i politikům. „Samozřejmě se to nabízí a je možné areál na takové akce užívat. Zatím však ve vedení města nepadlo žádné konečné rozhodnutí, že má sloužit jen kultuře,“ prohlásil náměstek brněnské primátorky pro oblast investic Robert Kerndl (ODS). Město tak dál počítá i s tím, že prostor nabídne také pro sportování, především mládeži.

Autoři: ,