Skladatel Janáček je stále mezi studenty, jeho výročí připomíná videoklip

  11:44
Podobu slavného skladatele, po němž je pojmenována jejich škola, mají studenti Janáčkovy akademie múzických umění v Brně před očima pravidelně. Tentokrát však Leoš Janáček na univerzitu zavítal osobně. Minutový klip připomíná výročí 170 let od jeho narození, které připadá na dnešek.

Na JAMU zvažovali, jak kulaté jubileum hudebního génia pojmout. Nakonec se přiklonili právě k filmovému „oživení“ Janáčka, který se pohybuje v prostředí obou fakult univerzity, tedy Hudební i Divadelní.

„Nosnou ideou klipu je stále živoucí odkaz, inspirace a přežívající duch Leoše Janáčka na obou našich fakultách. Hledali jsme realisticky vyhlížejícího Janáčka, který je na chodbách akademie stále přítomen a jako patron současným studentům radí, bdí nad nimi, pomáhá jim a inspiruje je k tvorbě,“ přibližuje mluvčí JAMU Radoslav Pospíchal.

„Janáček je tu zkrátka stále s námi a sleduje, jakým směrem se umělecká činnost na škole nesoucí jeho jméno ubírá,“ doplňuje mluvčí.

V minutovém klipu, který se natáčel tři dny, společně s Janáčkem účinkují studenti hry na klavír, cello, dirigování a v klaunských úlohách studenti fyzického divadla. Hudebně videoklip doprovází Janáčkova Pohádka: 3. allegro v podání studentů JAMU.

Janáček uvěřil folkloru, ten ho vytrhl z regionálního průměru, líčí expert

V roli skladatele vystupuje brněnský herec a současný pedagog Divadelní fakulty JAMU Lukáš Rieger. „Pro mě byla opravdu zábavná spolupráce s paní maskérkou, která mi s pomocí vlastnoručně vyrobeného kníru a vskutku uměleckého líčení vytvořila na obličeji sérii optických klamů, způsobujících například morfologickou proměnu mého nosu, takže jsem se cítil, jako bych měl masku,“ odhaluje Rieger.

Ve videoklipu vystupuje také rektor JAMU Petr Michálek. „Výsledek má minutu, ale spoustu dní se na něm podílelo mnoho lidí. Leoš Janáček nás zkrátka zase spojil a my se těšíme, až dáme světu vědět, že jeho odkaz je na JAMU stále živý,“ oznámil.

Autor: