iDNES.cz

U brněnské hvězdárny poprvé zazáří čtyři vesmírná tělesa zároveň

  14:40
Na Kraví horu v Brně dopadne záře rozličných vesmírných těles. Návštěvníci mohou poprvé vidět pospolu Lunalón, Terralónu, Marsmelouna a Heliosféru. Modely budou od čtvrtka součástí Festivalu planet, na místě zůstanou týden.

Spolu s modely Marsu, Země a Měsíce bude na brněnské Kraví hoře nyní k vidění také nafukovací Slunce. Všechny čtyři vesmírná tělesa se spolu sejdou poprvé. | foto: Kubíček Visionair

Heliosféra, která představuje Slunce, je letošní novinkou. Na její tvorbu bylo použito přes 84 tisíc snímků z observatoře Solar Dynamics Observatory a Brňané ji mohli zahlédnout už v červenci.

„Odhadujeme, že se na ni tehdy během sedmi dní přišlo podívat na 30 tisíc návštěvníků. Zvlášť ‚jediová‘ středa byla výživná, tolik nadšených lidí jsem na Kraví hoře nikdy neviděl,“ připomněl ředitel Hvězdárny a planetária Brno Jiří Dušek úspěšnou akci pro příznivce Hvězdných válek.

Představení nafukovacího modelu planety Mars nazvaného Marsmeloun u brněnské hvězdárny na Kraví hoře. (22. června 2021)

Finální fáze tvorby Heliosféry zabrala osm dnů, šest dní ji šila jedna jediná švadlena. Desetimetrové modely všech planet dala dohromady brněnská firma Kubíček Visionair, která na jejich vzhledu spolupracovala s kreativním studiem Visualove.

„Poprvé jsme spolu připravovali model Měsíce k příležitosti 50. výročí přistání na jeho povrchu. Tím odstartovala i spolupráce s brněnskou hvězdárnou. Na zevnitř prosvětlený Lunalón se v roce 2019 za jediný víkend přišlo podívat kolem osmi tisíc lidí. Od té doby jsme každoročně pro hvězdárnu ušili jedno nové vesmírné těleso. Měsíc následovala Terralóna jakožto Země, loni Marsmeloun jakožto Mars a letos Heliosféra představující naši jasnou hvězdu, tedy Slunce,“ popisuje Petra Hájková ze společnosti Kubíček Visionair.

Největší zájem je podle ní o naši domovskou planetu, tedy Zemi, která je nejčastěji poptávaná i vyráběná. „Za ni se řadí Měsíc, Mars a pak celá Sluneční soustava,“ přibližuje Hájková.

Nafukovací modely vesmírných objektů už byly kromě Brna vystaveny také v Německu, Švýcarsku, Rumunsku nebo na dubajském veletrhu Expo. Příští rok se planety objeví také na festivalu Burning Man v americké Nevadě.

Autor:
zpět na článek