Podnikatel uspěl na agresivním čipovém trhu, pomáhá snižovat závislost na Číně

  20:52
Jižní Morava zná od středečního večera svého krajského vítěze soutěže EY Podnikatel roku 2023. Stal se jím čipový designér a inovátor Karel Masařík, jehož brněnská společnost Codasip se řadí mezi úspěšné evropské hráče ve výrobě a designování polovodičů, mikroprocesorů a čipů.

Titul Podnikatel roku 2023 Jihomoravského kraje získal Karel Masařík. | foto: Radim Strachoň, MAFRA

Třiačtyřicetiletému Masaříkovi stačilo necelých deset let, aby ze svého podniku vytvořil jednu z předních evropských společností, která dodává své produkty a řešení firmám z oborů, jako jsou telekomunikace, automotive či kyberbezpečnost. Nejnověji pak i těm, které se specializují na dynamicky se rozvíjející oblast umělé inteligence a strojové učení.

„Existuje něco jako kritický řetězec, u něhož je důležité, aby zůstal stabilní a zachovaný pro všechny obyvatele Evropy. Vy jste to asi pocítili v covidu, kdy nebyly automobily, protože chyběly čipy na stahování okýnek. Je to sice taková drobnost, ale se staženým okýnkem se jezdit nedá,“ poznamenal oceněný podnikatel, jehož firma zaměstnává zhruba dvě stovky lidí a má pobočky i ve Francii, Velké Británii nebo Řecku.

Trh s čipy, jemuž dominují velcí světoví hráči v čele se Spojenými státy a především Čínou, označil jihomoravský podnikatel za agresivní, ale zároveň konzervativní. Malá firma z Česka si musela pozici tvrdě vybojovat svou pílí.

Klíčem k úspěchu a zároveň nutnou podmínkou pro přežití na tomto trhu je podle Masaříka důraz na inovace. Dokládá to i skutečnost, že většina ze zmíněných více než dvou stovek zaměstnanců pracuje právě v tomto oddělení. Sám Masařík zároveň inovační divizi vede.

Přínos společnosti Codasip, která pomáhá ke zvýšení evropské soběstačnosti ve výrobě polovodičů a čipů, oceňuje i brněnský podnikatel Václav Muchna. „Žijeme v době rostoucích geopolitických rizik a nejen celá Evropa si láme hlavu s tím, jak postupně snižovat svoji závislost na státech, které nesdílí naše demokratické hodnoty. Řešení nakonec bude na byznysu,“ poznamenal Muchna, jehož firma Y Soft je tradičním partnerem zmíněné podnikatelské soutěže.

Masařík s krajskou trofejí postoupil do celostátního kola. Jméno celorepublikového vítěze se soutěžící i veřejnost dozví 6. března, kdy se koná galavečer na pražském Žofíně. Šampion bude následně reprezentovat Česko ve světovém finále, v němž se utká s ostatními národními vítězi z téměř šedesáti zemí o titul EY Světový podnikatel roku.

Autor: