Energetici nestíhají poptávku. Připojit soláry na periferiích je složité, říkají

  16:20
Zatímco v roce 2022 evidovali energetici ze společnosti EG.D 37 tisíc žádostí o připojení solárních panelů na střechách domů do sítě, loni to bylo už o šest tisíce méně. Ostatně loni dokázala firma do sítě zapojit „jen“ 27 tisíc nových domácích výrobců. Kvůli nedostatečné kapacitě energetické sítě nedokáže všem vyhovět.

Připojit menší nebo odlehlé oblasti a vesnice k síti je podle vyjádření firmy obtížné a kapacita se rychle vyčerpá. Například v Komořanech na Vyškovsku se polovina vesnice bez problémů připojí, druhá se bude snažit marně. „Soustava je napojená z několika míst, u některých částí je ale kapacita sítě vyčerpána,“ vysvětlil Libor Kolář, vedoucí rozvoje společnosti EG.D.

I proto letos plánuje firma, jenž se stará o elektrické vedení na jihu Moravy a v jižních Čechách, investovat do posílení sítě více než sedm miliard korun. V dlouhodobějším plánu do roku 2030 chce takřka ztrojnásobit počet trafostanic, které dnes provozuje v jižní části republiky.

Domácnosti se tak snaží přebytečnou elektřinu ze solárních panelů doma skladovat. „Počet bateriových úložišť v loňském roce narostl,“ sdělil Pavel Čada z EG.D.

Solár na střeše? V posílení sítí nám brání úřady, říká klíčový distributor

Společnost proto na současný rozmach domácí fotovoltaiky loni reagovala zveřejněním takzvané mapy připojitelnosti. Na ní si může každý zjistit, zda a jaký výkon může domácnost do sítě připojit.

„Mapa je vylepšená o aplikaci. V ní může uživatel vyhledávat v odběrových místech, ověřit si hodnotu připojení a zadat výkon, který by chtěl zrealizovat,“ dodal Kolář.

8. června 2023

Autoři: