iDNES.cz

Neobvyklá podívaná. Nad Brnem se propojila obrácená duha a halový jev

  16:40
Netradiční podívaná se ráno naskytla lidem v Brně. Na obloze mohli mezi 8. a 10. hodinou pozorovat hned několik netradičně zalomených duhových pásů a k tomu i halový jev. Společně jsou k vidění jen vzácně.

K halovému jevu dochází, když sluneční paprsky prochází skrze ledové krystalky v oblacích ve velké výšce nad povrchem, asi kolem šesti kilometrů. | foto: Kateřina Konečná

Mezi lidmi, kteří duhové obrazce na obloze spatřili, byla i Kateřina Konečná. Mířila zrovna do práce, když jí zavolal kamarád, aby si nenechala podívanou ujít.

„Sama bych si toho asi nevšimla. Zastavila jsem se a snažila se najít duhu nad obzorem, kde ji obvykle vídám. Nikde jsem ji ale nemohla najít, vůbec mi nedošlo, že bych mohla zvednout hlavu přímo nad sebe,“ líčila Konečná. 

Až po několika minutách uviděla zvláštně otočenou duhu „Oblouček měla vzhůru nohama. Pak jsem uviděla další a nakonec jsem napočítala celkem čtyři duhy,“ dodala. 

Podle meteorologa Adama Valíka z brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu, měli všichni, kdo se ve středu ráno na oblohu zaměřili, velké štěstí. 

„Byly k vidění hned dva atmosférické jevy. Nejenom duha, ale i halový jev. Oba tyto jevy jsou poměrně časté, nicméně jejich společný výskyt je vzácnější,“ upozornil Valík.

Meteorolog: S takovým obrazcem jsem se ještě nesetkal

K halovému jevu dochází, když sluneční paprsky procházejí skrze ledové krystalky v oblacích ve velké výšce nad povrchem, asi kolem šesti kilometrů. 

„Od těchto krystalků se pak sluneční svit odráží do všech směrů a různě se lomí, takže nám pak připadá, že na obloze svítí kromě slunce ještě další její části,“ vysvětlil Valík. 

Redakce iDNES.cz Valíkovi zaslala k okomentování i konkrétní fotografie, které právě Konečná pořídila. „Na poslaných fotkách je vidět malé halo, které je poměrně častým jevem a má podobu kol či oblouků okolo Slunce,“ sdělil meteorolog.

Dodal, že duha vzniká podobně. „V jejím případě však dochází k rozkladu slunečního svitu procházejícího kapičkami v oblacích na jednotlivá barevná spektra,“ doplnil Valík. 

Zajímavé však podle meteorologa je netradiční propojení. „V tomto konkrétním případě se duha tváří jako odraz halového jevu. Osobně jsem se s tímto obrazcem nikdy nesetkal,“ neskrýval.

Autor:
zpět na článek