„Považuji to bohužel jednoznačně za politické dotace, protože Bolek Polívka podporoval ODS v předvolební kampani. Ač je mi celá věc lidsky líto, protože je významnou osobností Brna, tohle je kvůli politické motivaci jednoznačně za čarou,“ prohlásila opoziční zastupitelka Jasna Flamiková (Zelení).
Naráží hlavně na to, že Polívka byl před komunálními volbami v roce 2022 jedním z nejvýznamnějších podporovatelů ODS i brněnské primátorky z této politické strany Markéty Vaňkové.
Ta si za dotací pro Divadlo Bolka Polívky (DBP) stojí. Podle ní je principál významným brněnským hercem a dělá městu dobré jméno. „Kulturní činnost poskytovaná jeho divadlem si zaslouží podporu. Divadlo je jedinečné, a to i vzhledem k osobě Bolka Polívky, která je známá v celé republice i po Evropě,“ zdůvodnila.
Ještě v roce 2022 získalo DBP z městských dotací na svou činnost „pouze“ 400 tisíc. Na desetinásobek se podpora poprvé vyšplhala loni a ve stejné výši zůstane minimálně do roku 2029. Druhá část dotačního příspěvku míří na letní scénu. Zatímco v roce 2022 se jednalo o 750 tisíc korun, loni částka činila dva miliony. Stejnou sumu pošlou z města i v každém z následujících čtyř roků.
Ostatní divadla dostávají zlomek, poukazuje opozice
V souhrnu Polívkovo divadlo obdrží šest milionů ročně. Jeho ředitelka Kateřina Komárková podotýká, že tuto sumu inkasovalo už v posledních třech letech včetně letoška. „Nyní je dotace na čtyřleté období, ovšem na její roční výši se nic nezměnilo. Prodloužení období vítáme, jelikož nám poskytuje větší jistotu v činnosti, navíc je projevem systémového přístupu města,“ oznamuje Komárková.
Peníze od města použije divadlo na tvorbu nových inscenací, pořádání zmiňované letní scény a organizaci významných kulturních akcí.
Dvě divadla, dva rozdílné přístupy magistrátu. V Brně bobtná spor o peníze![]() |
Opoziční zastupitelé s ohledem na dotaci poukazují na nevyváženost podpory pro různá soukromá divadla v Brně. „Máme tady spoustu malých nezávislých divadel se skvělým repertoárem, ale na dotacích dostávají proti Divadlu Bolka Polívky desetiny nebo setiny,“ upozornila Flamiková.
„Podporu pro Polívkovo divadlo považujeme za velmi velkorysou, pokud ji ale srovnáme s jinými kulturními institucemi, je neúměrná. Jsme pro určitou spravedlnost, aby mezi nimi nedocházelo ke konfliktům,“ poznamenal zastupitel Adam Zemek (Piráti).
Město rovněž odpustilo nájem
Jiné soukromé instituce dostávají od města podporu spíše v desítkách či stovkách tisíc korun. Například Divadlo Líšeň získá na svou činnost v letošním a příštím roce dohromady 900 tisíc, do Divadla Feste poputuje za stejné období třetinová suma. Proti DBP však zároveň mají méně intenzivní program.
„Často jsou soukromým divadlům vyčítány komerční snahy. My se snažíme o vyvážený poměr umělecké výjimečnosti a divácké návštěvnosti. Tendence politizovat či tvořit z finanční pomoci našemu divadlu jakousi aféru nám připadá nepřiměřená,“ prohlásila Komárková.
Polívkovo divadlo se přesouvá do Bílého domu. Zaplníme to tu energií, těší se herec![]() |
Pro rekordní čtyřletou dotaci hlasovalo v úterý 29 zastupitelů. Z vládnoucí garnitury ruku nezvedli politici ANO, kteří byli přímo proti. Koalice si tak na tomto případu názorně vyzkoušela, jak by fungovala v případě hrozícího odchodu tohoto hnutí z vedení města kvůli aktuální bitcoinové kauze.
Ve spojitosti s Divadlem Bolka Polívky vyvolalo kromě dotací v poslední době kritiku i odpuštění ročního nájmu v prostorách Bílého domu. Upozornily na to Seznam Zprávy.
Vedení města loni v listopadu vyhovělo žádosti instituce, jež tak nemusela uhradit 465 tisíc za letošní sezonu. Důvodem byla její třímilionová investice do zlepšení kvality sálu Břetislava Bakaly, který původně nebyl k fungování divadla přizpůsobený. Nájem vycházel v přepočtu na 38 korun za metr čtvereční, i když cena nebytových prostor se v lokalitě běžně pohybuje okolo 500 korun.