Polívkovo divadlo se přesouvá do Bílého domu. Zaplníme to tu energií, těší se herec

  18:26
Slovy o „americkém snu“ popsal Bolek Polívka přesun svého brněnského divadla do sálu Břetislava Bakaly, někdejšího sídla KSČ, kterému se rovněž přezdívá Bílý dům. První inscenaci, předpremiéru představení Sága aneb Vizovský zázrak, tady diváci uvidí již 11. dubna.

Sál Břetislava Bakaly, které si převzal pro své divadlo Bolek Polívka. Dělníci finišují poslední práce na úpravách. (26. března 2024) | foto: Radim Strachoň, MAFRA

„Jsem rád, že se mi splnil americký sen, z dělnického domu do domu bílého. Firmy zde pracovaly s radostí, podobnou až jakési rozkoši. Udělaly to krásně a v rekordním čase. Doufám, že tento prostor budeme resuscitovat, ale také očišťovat, že budeme vykuřovat nezbedné děti, kterými jsou komunisté,“ komentoval principál Bolek Polívka.

Divadlo Bolka Polívky, které muselo v loňském roce vyklidit kvůli narušené statice prostory v centru Brna, získalo na čas azyl v Dělnickém domě v Židenicích. Už dříve ale vedení Brna Polívkovi slíbilo nové zázemí právě v sálu Břetislava Bakaly, kde nyní skončily pět měsíců trvající stavební práce na úpravách prostor pro divadlo.

Polívkův soubor si v úterý převzal nové prostory a postupně začne přesouvat do Bílého domu provoz. „Těším se, až tady začneme hrát, až se celé místo zaplní naší energií, bude tepat a žít,“ doplnila ředitelka divadla Kateřina Komárková.

Polívkovo divadlo se téměř jistě přesune do Bakalova sálu, uvedla primátorka

Mezi nejdůležitější provedené práce přímo v sále patří instalace stropního osvětlení umožňující stmívání, dále pak rozšíření jeviště, které má nově větší hloubku. „To je nakonec vzhledem ke stavu původní konstrukce nové,“ přiblížila brněnská primátorka Markéta Vaňková (ODS). A úpravy má za sebou i sociální zázemí, šatny pro herce, v sále rovněž leží nový koberec a sedadla v hledišti jsou vyčištěná.

Vznikne také divadelní bar, který bude svým provozem doplňovat již zaběhnutou kavárnu. „Stavební práce včetně technických rozvodů uhradilo město, interiérové vybavení dodalo divadlo a opravu nevyhovující vzduchotechniky zařizovala poliklinika jako provozovatele celé budovy,“ popsal náměstek primátorky René Černý (ANO) s tím, že přímo město vyšla oprava na zhruba 13 milionů korun.

Nejasný je osud univerzitního kina Scala, které provozovalo kinosál ve stejné budově v centru Brna jako Divadlo Bolka Polívky, ale náhradní prostory dosud nenašlo. Na dnešní prohlídce Bílého domu o něm nepadlo ani slovo. Kino tak dnes může promítat jen v kavárně v části budovy, který je podle statiků bezpečná.

Autor: