Soud i osudy uprchlíků. Na brněnská jeviště zamíří také odraz reality

  12:40
V pátek odpoledne vyrazili herci Divadla Husa na provázku na Českou ulici v Brně, aby lákali kolemjdoucí do hlediště. Právě návrat diváků po covidových lockdownech a v době zdražování bude totiž jedním z hlavních úkolů divadelních domů v právě začínající sezoně.

Na Provázku ji nazvali Čas srdce a chtějí v ní povzbuzovat a inspirovat. V první listopadové novince s názvem Vykouření se vrátí ke kauze, která před čtyřmi lety vznikla kolem brněnského hostování inscenace Naše násilí, vaše násilí. Hra, v níž Ježíš znásilní muslimku, skončila až u soudu.

„Na provázkovské jeviště přivede fragmenty právních textů, internetových článků a rozhovorů, diváckých dopisů, výpovědí svědků i Nového zákona,“ líčí mluvčí souboru Barbora Olšanová.

V Městském divadle Brno si jako první novinku, kterou uvedli v sobotu, připravili hru Mary Page Marlowová. Hlavní postavu v ní ztvární hned šest hereček, v každé životní fázi jiná. Autor Tracy Letts na příběhu obyčejné účetní z Ohia ukazuje, že lidé nezůstávají stejní, ale postupně se mění do té míry, že lze mluvit o jiných charakterech.

„Hra je formálně atypická, což nás na ní přitahovalo,“ říká dramaturg Jan Šotkovský. Životní příběh je navíc vyprávěný nikoli chronologicky, ale na přeskáčku jako mozaika. „Je to vlastně detektivka. Člověk postupně rozkrývá příběh toho, co se postavě přihodilo,“ přibližuje jedna z hereček, Markéta Sedláčková.

Diváci se zde dočkají i světové premiéry historického muzikálu Devět křížů, muzikálu Medicus podle bestselleru Ranhojič Noaha Gordona, rodinného muzikálu Matilda či svérázné adaptace Goldoniho Sluhy dvou pánů s názvem Sám na dva šéfy.

Národní divadlo Brno v začínající sezoně připravuje 16 premiér, nejvíce jich nabídne činohra. Ta chystá například dvě autorské adaptace klasických textů, českou „hru o trůny“ Neklan od Julia Zeyera přebásnil Jaroslav Vostrý, drama Na dně od Maxima Gorkého přeložil a přiblížil současnosti Tomáš Vůjtek.

Čtyři nominace na Thálii

Hned čtyři umělci se dostali do užší nominace na divadelní ceny Thálie za brněnské inscenace. V operní kategorii Doubravka Součková za roli Morgany v Händelově Alcině, Joachim Bäckström za titulní roli v opeře Peter Grimes a Dalibor Jenis za titulní roli ve Verdiho díle Nabucco (všichni z Národního divadla Brno). V muzikálu bodovala Kristýna Daňhelová za hlavní roli v muzikálu Jane Eyrová v Městském divadle Brno.

V Divadle Bolka Polívky připravuje Pavol Seriš autorskou inscenaci DADA Revue.

„Očekávanou událostí bude určitě březnová premiéra hry Kati od Martina McDonagha v režii Ondřeje Sokola. Dále Bolek Polívka připravuje novou hru Výsluní a monodrama Nejsem svůj pes s Pavlem Zedníčkem,“ zve mluvčí divadla Michal Adamík. Novinkou zde bude i talk show Adély Elbel a jejích hostů; jako první si 4. října pozve zpěvačku Martu Jandovou a fotbalistu Petra Švancaru.

V HaDivadle se připravovaných inscenací v sezoně nazvané Blízkost ujmou režiséři ze Slovenska a Ukrajiny. Projekt ukrajinského studenta režie Maxe Nowotarského Než skončí válka bude přímou reakcí na ruskou agresi. „Dokumentární inscenace bude koláží osobních výpovědí žen a mužů, kteří uprchli před válkou a našli v Brně dočasně útočiště. Ukrajinští uprchlíci se zde sami stanou performery. Plánujeme jen tři uvedení,“ odhaluje za soubor Marie Rotnáglová.