Dojem hrozby z člověka rychle udělá neandrtálce, ukáže divadelní Mars

  15:52
Už v pátek se v brněnském divadle Reduta ve hře Mars ukáže, jak jsou lidé snadno manipulovatelní, pokud se kolem nich vytvoří dojem určité hrozby. Další dvě prosincové premiéry v Brně přinesou Městské a Mahenovo divadlo.

V české premiéře hry Mars o kolonizaci vesmíru hrají Michal Bumbálek, Petr Kubes (uprostřed) a Annette Nesvadbová. | foto: Národní divadlo Brno

1Lucerna: Jiráskova hra o strachu a poddajnosti je stále aktuální

Podle šéfa činohry Národního divadla Brno Milana Šotka patří Lucerna, jedna z nejznámějších českých her, na jeviště i v 21. století.

„Její kvality však musíme často obhajovat. Je to hra o lidském strachu, poddajnosti, slepé poslušnosti a pokusech všem těmto lidským slabostem čelit,“ vysvětluje Šotek, proč je hra stále aktuální.

Nové nastudování respektuje dobovost. Kostýmy budou v rokokovém stylu a na scéně vyroste „skutečný les a lípa“. Kouzelný rodinný příběh vrací divadlo na repertoár po více než dvaceti letech, premiéru uvede Mahenovo divadlo v pátek 13. prosince.

Fotogalerie

„Mluvit ‚Jiráskem‘ na jevišti znamená uvěřit tomu, že to není nesrozumitelný jazyk našich předků, ale záznam živé řeči. Proud slov Lucerny je utkán v místech, kam se sbíhaly pramínky české řeči, u Erbena a Němcové a jejich pohádek. Kdo je někdy četl svým dětem, jistě může potvrdit, jak snadno a lehce se čtou nahlas,“ popisuje režisér Štěpán Pácl, pro nějž je Lucerna prvním počinem coby kmenového režiséra Mahenovy činohry.

Jiráskův jazyk je podle něj na jevišti potřeba rozžít hereckým temperamentem. To bude úkol i pro novou posilu souboru, herečku Petru Lorencovou. „Roli kněžny beru jako výzvu, protože má dlouhé monology a její odpovědi jsou skutečně květnaté,“ přiznává Lorencová.

Mlynáře, jehož mlýn sice jako jediný v panství netíží robota, ale zůstala mu povinnost posvítit panstvu do zámečku v lese, ztvární hostující herec Jiří Suchý z Tábora. Na jevišti se potká s Martinem Siničákem, Marií Durnovou nebo Zuzanou Černou.

2Mars: Psychologická zápletka v kulisách sci-fi

Úplně z jiného soudku bude hra Mars německého dramatika Maria von Mayenburga, kterou tento pátek uvede jako první na českém jevišti divadlo Reduta. „Světovou premiéru v Německu měla hra teprve loni, takže ji divákům nabízíme brzy,“ vyzdvihuje dramaturgyně Hana Hložková.

Inscenace podle ní nastavuje zrcadlo naší doby. Čtyři lidé se v ní podrobí zkoušce, jejíž vítěz bude mít možnost dostat se na Mars. Na Zemi totiž nastala ekologická katastrofa a surovinový nedostatek, takže kdo se stane kolonizátorem Marsu, zachrání si život.

Musí však projít náročným výcvikovým kurzem. „Byť téma na první pohled vypadá jako sci-fi, spočívá gros hry v psychologické zápletce. Jak atmosféra houstne, vycházejí na povrch negativní stránky lidí, což trochu připomíná reality show,“ líčí Hložková.

Hra upozorňuje na to, jak jsou lidé snadno manipulovatelní. Stačí vytvořit dojem hrozby, a člověk zapře své morální hodnoty. „Zábavné a kruté zároveň je, jak se z člověka 21. století, který si dlouhým procesem vybudoval určité hodnoty, rychle stane zpátky neandertálec,“ popisuje režisérka Natália Deáková.

Na scéně s minimem kulis a rekvizit se potkají Petr Kubes, Vojtěch Blahuta, Michal Bumbálek a Annette Nesvadbová. Ironií a narážkami na filmy, klasická divadelní dramata i na společenskou situaci v Evropě chce hra diváky i pobavit.

3Pro nic za nic: Komedie plná zápletek

Městské divadlo Brno v poslední premiéře letošního roku, jež se odehraje tuto sobotu, vsadilo na zápletkovou komedii Pro nic za nic z pera komediálního klasika, vídeňského dramatika 19. století Johanna Nepomuka Nestroye.

Hlavními protagonisty hry, která se nese v nostalgickém rakousko-uherském stylu, jsou kočovní herci Artur a Picl v podání Jana Brožka a Aleše Slaniny. Zatímco první z nich se dostává do milostných eskapád, které jej nutí k nejrůznějším převlekům a intrikám, druhý vše ironicky komentuje.

Základním paradoxem příběhu je, že lásce ústřední milostné dvojice vlastně nestojí nic v cestě. Artur miluje slečnu Emu v podání Barbory Goldmannové, aniž ví, že je schovankou jeho strýčka, továrníka Truchlanta (Petr Štěpán). Truchlant se rozhodl Emu provdat, a to právě za Artura. Ten se však mylně domnívá, že si ji chce strýček vzít sám, a začne plánovat – jak se posléze ukáže, doslova pro nic za nic – její únos.

V dalších rolích se objeví Eliška Skálová, Michal Isteník či Milan Němec. „Režie připadla hostujícímu režisérovi Mikoláši Tycovi, který má u nás v divadle na kontě inscenace jako Splašené nůžky či Podivný případ se psem,“ sděluje mluvčí divadla Lenka Kovaříková.