Dárce krve museli rozdělit do dvou dnů, odběr zatraktivnil výhled na dominanty

  13:52
Rekordní odběrový výjezd dnes absolvovali zdravotníci z transfuzního oddělení Fakultní nemocnice Brno. V kancelářském komplexu Titanium v centru města se jim přihlásila téměř stovka dárců krve. Zájem byl natolik velký, že odběry museli rozdělit do dvou dnů, aby se dostalo na všechny.

První den, který připadal právě na dnešek, darovala krev zhruba čtyřicítka lidí. Většinou se jednalo o zaměstnance firem sídlících v komplexu poblíž centra města. Odběru se zúčastnili pracovníci minimálně z jedenácti společností. Druhá várka dárců krve přijde na řadu příští čtvrtek.

„Byli jsme velmi překvapeni velkým zájem v rámci tohoto odběru. Přihlásila se bezmála stovka lidí, z toho je více jak polovina prvodárců, takže jsme v Titaniu dokonce dva výjezdní termíny po sobě, abychom naplnili potřebu a zájem,“ uvedla vedoucí lékařka úseku dárců krve FN Brno Nikola Cíchová.

Zájemci přicházeli darovat krev hned od rána, začalo se už okolo sedmé hodiny a konec byl v poledne. Při odběrech se mohli kochat výhledem na brněnské dominanty - katedrálu Petrov a hrad Špilberk. Vlastník areálu totiž odběrovou akci záměrně umístil do místnosti v jednom z nejvyšších pater komplexu na Nových sadech.

Právě jedinečná podívaná dodala darování krve na atraktivitě. „Myslíme si, že prostředí, které je jiné než běžně na transfuzní stanice a obecně v nemocnici, přilákalo i větší počet zájemců. A za to jsem moc rád,“ prohlásil Petr Šáda, předseda představenstva firmy JRA Estate vlastnící Titanium. V dalších letech tam plánují odběrovou akci zopakovat.

Za prvotním nápadem přivést odběrový tým FN Brno do kancelářského komplexu stojí právník Robert Neruda z advokátní kanceláře Havel & Partners, která v Brně sídlí právě v Titaniu.

„Z diskuzí s kolegy a kamarády vím, že nejtěžší je udělat první krok, dojít na transfuzní stanici. Je tam strach z neznáma. Napadlo mě, že když stanice přijede za lidmi, může strach odpadnout a můžeme najít třeba i nové prvodárce, kteří budou chodit dávat pravidelně,“ řekl manžel neúspěšné prezidentské kandidátky, který je sám pravidelným dárcem.

Studenti tančili v Brně na podporu dárcovství krve (16. června 2023):

16. června 2023