Na oblíbenou cyklostezku z Brna padá kamení, kvůli nebezpečí ji uzavřeli

  13:56
Oblíbená a hojně využívaná cyklostezka mezi brněnskými Obřany a Bílovicemi nad Svitavou je od 29. dubna až do odvolání uzavřená. Ze skály padají nebezpečné kameny, které ohrožují projíždějící cyklisty či bruslaře.

Ještě ve středu projelo po cyklostezce mezi Bílovicemi a Obřany až tisíc cyklistů. Tak to bylo do té doby každý den. 

Rušná cyklostezka mezi Bílovicemi a Obřany je pro Brňany jednou z nejoblíbenějších. Trasu podél železniční trati hojně využívali nejen lidé na kolech, ale i bruslaři i další turisté. Od čtvrtka je ale neprůjezdná.

Ze skály u stezky totiž padají nebezpečné kameny, vedení Bílovic nad Svitavou se proto rozhodlo provoz na cyklostezce zastavit.

„Cesta je skutečně životu nebezpečná kvůli padání kamenů ze skály a sesuvu půdy, který může uvolnit i stromy. Podél cyklostezky jsou příkré svahy a skály, které podléhají erozi,“ vysvětluje starosta Bílovic nad Svitavou Miroslav Boháček (STAN).

Právě kvůli sesuvu půdy vyjížděli v posledních dnech několikrát na cyklostezku i hasiči. „Naštěstí se to stalo vždy po ránu anebo v noci. Kameny se nesesunuly na nikoho během dne,“ říká Boháček.

Kvůli obavám o zdraví lidí proto obec uzavřela zhruba 300 metrů dlouhý úsek. „Je uzavřená část cyklostezky ze strany od Bílovic. U čističky odpadních vod je první uzávěra až pod podjezd, kde jezdí vlak,“ popisuje Boháček.

Chodci podle něj můžou obejít uzavřený úsek po pravém břehu řeky po červené turistické značce, tato trasa ale je o něco delší.

Cyklostezka z Brna do Bílovic nad Svitavou je uzavřená.

Cyklostezka z Brna do Bílovic nad Svitavou je uzavřená.

Město momentálně provádí geologický průzkum, který odhalí, jak se bude v případě sesuvu postupovat. Zároveň také shání firmy, které úsek co nejrychleji a nejefektivněji opraví.

„Oslovíme dvě nebo tři firmy, které se na úsek podívají a nabídnou nám řešení. Nebudeme vypisovat žádný projekt, protože chceme cyklostezku otevřít co nejdříve,“ doplňuje starosta. Konkrétní termín nesdělil, otevření ale předpokládá nejdříve za tři měsíce.

Rizikový úsek podle starosty spadá pod Školní lesní podnik Křtiny, proto očekává, že podnik Bílovicím pomůže s financováním oprav. Obec také chce požádat o finanční výpomoc město Brno a Jihomoravský kraj.

„Zatím ještě nevíme, kolik opravy budou stát. Až nám firmy řešení nacení, obrátíme se na ně s oficiální prosbou,“ dodává.

Opravy podle odhadů zaberou dva až tři měsíce. Skály u cyklostezky ale nejsou jediným problémem. „Snažíme se všechny skály v okolí hlídat, protože eroze začíná být problém vzhledem k počasí, které tady panuje,“ dodává starosta.

Autor: