Žena se vrátí do rodného domu, bude z něj oáza pro handicapované

  6:20
Marie B. vyrůstala s celou svou rodinou včetně prarodičů ve starém domě v brněnských Černovicích a celý život se do něj toužila vrátit. Kvůli těžkému postižení by se o něj však nezvládla starat a budova by tak chátrala. Situaci vyřešila nezisková organizace Domov pro mne, která stavení odkoupila a připravuje v něm chráněné bydlení.

To je určené pro pět těžce handicapovaných lidí, kteří jsou mentálně v pořádku a chtějí být v rámci možností samostatní. Podobná zařízení jsou v celém Česku jen čtyři, jedno z nich spravuje právě Domov pro mne.

„S nápadem předělat dům na chráněné bydlení za mou přišla Maruška už v roce 2014, ale čtyři roky se nic nedělo. Změna nastala až v roce 2018, kdy jsem se dozvěděla o dotační výzvě Evropské unie. V průběhu pár měsíců se nám podařilo sepsat projekt na rekonstrukci domu a žádost jsme podali. Pak jsme čekali další dva roky, až bude dostatek finančních prostředků na podporu naší žádosti,“ popisuje ředitelka organizace Jarmila Vokálová.

Evropská unie podpořila projekt s rozpočtem 18 milionů korun, od té doby však došlo ke zdražení a budou potřeba další tři miliony, na které se bude pořádat sbírková kampaň.

Bourací práce by měly začít na podzim. Jelikož se jedná o třípatrový dům se spoustou schodů, bude třeba rozsáhlá rekonstrukce.

„Musíme udělat zcela bezbariérové bydlení. V přízemí zvedneme podlahy, ze staré dílny se vytvoří nájezd na venkovní terasu. Nezbytností bude samozřejmě instalace výtahu,“ přibližuje architektka Veronika Jilčíková. 

Postupně vzniknou tři samostatné domácnosti doplněné o zázemí pro asistenty, které bude místo stávající půdy. Bytové jednotky v prvním a druhém patře nabídnou vždy dva soukromé pokoje pro klienty a společnou kuchyň s koupelnou. 

Byt v podkroví, kde bude jen jeden pokoj, má rezervovaný právě iniciátorka nápadu. „Chtěla se vrátit do podkroví a mít tam své království jako vždy. Moc jí přeju, aby se jí sen splnil, a vypadá to, že se opravdu splní,“ usmívá se Mariina blízká kamarádka Jana Ševčíková.

Po chráněném bydlení je velká poptávka, avšak jen málo míst je určených pro těžce postižené. „Jsou to lidé, kteří stále chtějí žít aktivně podle svého, ne mít určenou večerku, jídelníček a denní program,“ vysvětluje koordinátorka pro spolupráci a PR Domova pro mne Lenka Romportlová.

V černovickém domě budou mít klienti samostatný život se zajištěnou péčí asistentů, náklady na domácnost si mezi sebou rozdělí.

Autoři: