Otisky dlaní brněnských umělců rozšířily chodník slávy u městského divadla

  18:36
Šest herců Městského divadla Brno otisklo ve středu odpoledne své ruce do chodníku slávy na Lidické ulici. Po čtyřech letech tak linii doplnili umělci, jež se můžou pyšnit nominacemi na Ceny Thálie. Za čtyřiadvacetiletou historii chodníku své dlaně před divadlem obtisklo třiapadesát umělců.

První, kdo z nové šestice dnes zvěčnil svoje ruce v betonu, byl devětadvacetiletý herec Libor Matouš. „V roce 2019 zakotvil v muzikálovém souboru Městského divadla Brno, kde se hned od počátku svého angažmá stal jednou z výrazných tváří nejmladší herecké generace,“ představil jej ředitel Městského divadla Brno Stanislav Moša.

Za ztvárnění role Roba Jeremyho Cola v muzikálu Medicus Matouš obdržel užší nominaci na Cenu Thálie roku 2023.

Další, kdo přispěl svým otiskem, byl Daniel Rymeš, který získal užší nominaci na Cenu Thálie 2017 za titulní roli v životopisném muzikálu Chaplin. „Za pár dní si jeho pěvecký talent diváci vychutnají na velikonočním koncertu při Rockové mši,“ dodal Moša.

Třetí v pořadí byla Kristýna Daňhelová. „Od malička trpím panikou, co na světě zanechám, a tak schraňuji všechny věci. Když tady ale teď budu mít obtisk svojí ruky, tak můžu všechno vytřídit,“ řekla se smíchem Daňhelová, která se dostala do užší nominace na Cenu Thálie roku 2022 za titulní roli v muzikálu Jane Eyrová, širší nominaci získala v roce 2023 za roli Elišky v muzikálu Devět křížů. Rovněž má dvě Ceny křídla.

„Je mi nesmírnou ctí, že se můžu zařadit vedle skvělých osobností a umělců a konečně vedle svojí manželky Svetlany Janotové,“ dodal další z herců Lukáš Janota, který má na kontě z posledních dvou let dvě širší nominace na Cenu Thálie za roli Dana v muzikálu Ne/normální a Edwarda Blooma v muzikálu Velká Ryba.

Další umělkyní, která zpečetila svoje úspěchy, je Viktória Matušovová, jíž ztvárnění Ellie Blakeové v muzikálu Děsnej pátek a Susan Lawrencové v muzikálu Big přinesly rovněž širší nominace na Cenu Thálie.

Ještě před přípitkem do betonu otiskl jako poslední svoje dlaně Milan Němec, který také obdržel nominace na Cenu Thálie. Širší za roli Dr. Fredericka Frankensteina v muzikálu Mladý Frankenstein a užší za ztvárnění Ředitelky Trunchbullové v muzikálu Matilda. „Jsem rád, že nezůstanu jenom v srdci diváků a před jejich očima, ale také pod jejich nohama,“ podotkl se smíchem Němec.

OBRAZEM: Bolek Polívka v betonu. Své ruce otiskl do chodníku slávy v Brně

Síň slávy, kterou reprezentuje pás barevných dlaždic s otisky dlaní, je před Městským divadlem Brno od roku 2000. Poprvé do něj vtiskli své ruce herečky Alena Antalová, Petra Jungmanová a Markéta Sedláčková a dále Zdena Herfortová, Karel Jánský, Zdeněk Junák, Ladislav Kolář a Jiří Tomek.

Chodník slávy od roku 2014 pamatuje také na umělce, kteří tu své dlaně už obtisknout nestihli. Obtisky divadelních bot tu tak připomínají hudebníka a dirigenta Igora Vavrdu a herce Jaroslava Dufka a Ladislava Lakomého.

Naposledy se chodník rozšiřoval k 75. výročí založení Městského divadla v roce 2020. K dnešnímu dni tak Lidickou ulici zdobí otisky dlaní třiapadesáti umělců.

Autoři: