Nové centrum v Brně propojí obory a pomůže ženám s endometriózou

  14:44
Když Janě Hermannové před osmi lety lékaři diagnostikovali endometriózu, řekli jí, že se nedá operovat. Tato nemoc je diagnostikována až u 40 procent žen s problémy s plodností a spočívá ve vzniku cyst, tedy nezhoubných útvarů.

Nejčastějším gynekologickým onemocněním, které způsobuje neplodnost, je endometrióza, tedy přítomnost tkáně podobné děložní sliznici mimo děložní dutinu. V brněnské Fakultní nemocnici se s ní léčila i dnes třiatřicetiletá Jana Hermannová. | foto: Zuzana Brandová, MF DNES

Tyto cysty způsobují pánevní bolest, bolest při menstruaci nebo pohlavním styku, ale mohou snižovat i počet a kvalitu vajíček ženy a vést tedy k neplodnosti. „U nás mi řekli, že se nedá operovat, protože s tím neměli zkušenosti. Časem jsem se ale dostala do Brna, kde mě operovali,“ popsala třiatřicetiletá Hermannová z Třebíčska, které se nakonec podařilo otěhotnět a má dvouletého syna Davida.

Právě pro takové ženy je určené Centrum reprodukční medicíny, které se v pátek slavnostně otevře v brněnské porodnici na Obilním trhu.

„Získali jsme evropský certifikát pro léčbu endometriózy, díky čemuž jsme se letos zařadili na evropskou špičku. Léčbou endometriózy se zabýváme třicet let. Chceme v Česku nastavit takový systém péče, jako je to třeba u onkogynekologických center. Tedy standardizovat postupy, aby se k nám a na další velká pracoviště dostávaly závažné případy,“ přiblížil odborný garant centra, lékař Robert Hudeček z Fakultní nemocnice Brno, pod niž porodnice spadá.

V případě otevření centra nejde o nové budovy, ale o přístup. Podobně jako porodnice před rokem otevřela Centrum porodní asistence, čímž posílila přístup k přirozeným porodům, do kterých se nezasahuje, když to není nutné.

Ženy s endometriózou podle lékařů podstupují chirurgické zákroky, které pak mohou v konečném důsledku vést k tomu, že nemohou mít děti. Díky provázanosti oborů chce nemocnice riziko minimalizovat. Ženy mohou po zákroku využít umělého oplodnění nebo si nechat zmrazit vajíčka na později.

„Náš přístup je jedinečný právě v propojení s dalšími obory, jako je chirurgie, urologie nebo rehabilitace. Komplexní přístup v léčbě je velmi důležitý. Je to začátek nové etapy, kdy se kromě asistované reprodukce musíme více zaměřit také na řešení zdravotních problémů,“ upozornil přednosta gynekologicko-porodnického oddělení Vít Weinberger.

Oproti komerčním centrům asistované reprodukce se to v nemocnici liší právě tím, že ženy také léčí a poskytuje jim i následnou zdravotní péči pro zlepšení kvality života.

Podle Weinbergera není radno příznaky onemocnění podceňovat, často se totiž neodhalí ani při preventivních prohlídkách. „Diagnostika je obtížná, naším cílem je i vzdělávat gynekology, aby endometriózu na ultrazvuku odhalili, protože jde o specifický problém a ne každý ho pozná,“ řekl Weinberger.

Vzdělávat chtějí i laickou veřejnost, a to pomocí nového webu centra, aby pacientky nehledaly zavádějící informace na pochybných webech.