Brněnští „srdcaři“ vymění nemocnici, u svaté Anny už nemají dost místa

  15:32
Dnes sídlí Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie v prostorách Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně. Jenže je tady jen v nájmu a k nezbytnému rozšíření už nemá další místo. Chystá proto vlastní budovu za miliardu korun. Stavět se může už za rok.

ilustrační snímek | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Kromě toho sama nemocnice má velké investiční plány, jak celý areál za téměř dvě miliardy proměnit.

Proto se brněnský ústav, který je po pražském IKEM druhým největším transplantačním centrem v Česku, rozhodl přestěhovat. „Dnes máme 3 800 metrů čtverečních a měli bychom mít nejméně o 1 600 metrů více. Chybí nám intenzivní péče a lůžka,“ popisuje ředitel centra Petr Němec.

Omezení pociťují v Brně čím dál víc s tím, jak přibývá pacientů s transplantovanými orgány, kteří musí docházet na pravidelné kontroly. 

Zatímco v roce 2006 měla transplantační ambulance celkem 1 900 pacientů, v roce 2018 to bylo už 6 500. U těch kardiologických se ve stejném období zvýšil počet o šest tisíc na 19 500 pacientů. Rozvoj je proto podle ředitele nezbytný.

Původně v centru uvažovali, že by vlastní budovu postavili právě v areálu u svaté Anny, nakonec ale zaměřili svou pozornost na druhou brněnskou fakultní nemocnici v Bohunicích. „Chceme tady vytvořit skutečné centrum s vlastními prostory,“ odhaluje Němec.

Zatím je hotová základní studie. Vedení „srdcařů“ má však představu, že letos bude mít v ruce hotovou projektovou dokumentaci. „Příští rok bychom mohli začít stavět a v roce 2025 se sem přestěhovat,“ nastiňuje ředitel Němec vývoj. S investicí za téměř miliardu korun se počítá v Národním plánu obnovy.

Autor: