I přes slib konce privatizace jsou v Brně na prodej stovky městských bytů

  12:04
Ačkoliv si brněnská koalice dala do programového prohlášení, že už žádné další městské bytové domy nezprivatizuje, stále existuje platný seznam budov určených k prodeji. A Brno i městské části se jím dál řídí.

Městský bytový dům v ulici Ibsenova v Brně, který je na seznamu objektů určených k privatizaci. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Nic na tom nezměnil ani nedávný verdikt zastupitelů. Pouze odklepli, že nové domy na listinu nezařadí, jenže další stovky bytů v dokumentu zůstávají.

Nejvíce jich leží v městské části Brno-sever, kde je ovšem situace zamotaná kvůli vyšetřování kriminalistů, jež se rozjelo podzimními raziemi na několika místech v Brně. Detektivové prověřují plánovanou privatizaci v Ibsenově a Nováčkově ulici se zhruba 120 byty.

„Policie nám zabavila spisy a stále vede vyšetřování,“ vysvětlila náměstkyně primátorky pro bydlení Karin Podivinská (ANO), proč stále nepadlo rozhodnutí ohledně těchto dvou adres.

Především se ale řeší domy, kde dnes město vlastní třeba jen tři byty a zbytek je soukromých. „V roce 2016 jsme zadali revizi bytového fondu. Ukázala, že v 31 domech na našem území městská část nevlastní celý objekt, ale pouze nějakou jeho část, například jeden byt,“ uvedla mluvčí radnice Brna-střed Kateřina Dobešová.

„Tehdy šlo celkem o 69 jednotek. K dnešnímu dni se z toho prodalo 50 bytů, a to buď nájemcům s platnou nájemní smlouvou, nebo v případě nepřijetí nabídky a po uplatnění bytové náhrady přišel na řadu prodej formou nabídkového řízení a od roku 2020 pak v aukci. Nyní připravujeme aukci pro další čtyři byty,“ dodala Dobešová.

Mezi privatizací bytů a tržním prodejem je rozdíl, říká nová náměstkyně

Podobně mají čtrnáct bytů jako pozůstatek v jinak soukromých domech v Černovicích, devět v Žabovřeskách. „Teď záleží na nájemcích, zda o ně projeví zájem. V opačném případě zůstanou v majetku města,“ vysvětlila tajemnice úřadu městské části Žabovřesky Petra Kořínková.

Žádnou „akci“ kvůli nezájmu stávajících nájemníků zatím nevyvíjí ani v Černovicích.

Jinou cestu zvolili v Králově Poli, kde mají souhlas k prodeji více než třiceti bytů. „Ze strany současných obyvatel už aktuálně uplynula lhůta pro akceptaci nabídky. To znamená, že v případě uvažovaného prodeje některých jednotek přijde zřejmě na řadu aukce či dražba,“ vysvětlila mluvčí královopolské radnice Olga Pelcová.

Ve vzduchu ale visí prodej po jednotlivých bytech také u dvou velkých domů. Jeden je na Brně-střed v Gallašově ulici, kde je stále 77 bytů ve vlastnictví města, druhý v části Brno-sever, jde o blok na adrese Nejedlého 2, 4, 6, kde se nachází 35 bytů. K odkupu byly nabídnuty už v letech 2016 a 2020, kdy toho však pokaždé využili jen jednotlivci.

„Další kolo se nyní vzhledem k nezájmu nechystá,“ podotkl za městskou část Martin Ingr. To na Brně-střed se naopak privatizace postupně připravuje.

Autor: