Sladíme zájmy zemědělství a životního prostředí, slibuje budoucí ministr

  13:50
Mezi jeho koníčky patří včelaření, lidé z rodných Těšetic na Znojemsku ho znají jako tamního dlouholetého starostu. Za pár týdnů však Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) „změní ring“. V nové vládě usedne do ministerského křesla. Šéf lidovců Marian Jurečka si jej vybral pro resort zemědělství. „Stojí před námi velké výzvy. Třeba to, jak zkrátit cestu potraviny od zemědělce na vidličku,“ říká Nekula.

Zdeněk Nekula pochází z Těšetic na Znojemsku, které jako starosta vede už třetí volební období. Členem lidovců je od roku 2007. Dříve pracoval v bankovním sektoru. | foto: KDU-ČSL

Jednapadesátiletý Jihomoravan se chce hned zpočátku svého vládního angažmá zaměřit na podporu malých a středních zemědělců.

„Obecný trend je hospodařit s ohledem na životní prostředí, dělat zemědělství šetrnější. Budeme samozřejmě přihlížet na naše česká specifika,“ prohlásil Nekula. 

Jak toho chce dosáhnout? „Precizním zemědělstvím. Také se zaměříme na zkrácení řetězce od zemědělců ke spotřebitelům, až na tu vidličku a talíř. Zní to sice trochu vznešeně, ale pokud se to podaří, výrazně se tím sníží i uhlíková stopa,“ vysvětlil Nekula. 

Velké výzvy vidí i v oblasti lesnictví. „Lesy už nesmí být fabrikou na dřevo, od toho budeme odvíjet další kroky a opatření,“ dodal. 

Ostatně právě šetrnost a větší přívětivost k přírodě hodlá Nekula podpořit i tím, že s budoucí ministryní pro životní prostředí bude úzce spolupracovat. Má pro to nastavené ideální podmínky. S Annou Hubáčkovou (za KDU-ČSL), která má tuto gesci získat, je pojí nejen politická aktivita v dresu lidovců, ale i to, že oba pocházejí z jižní Moravy. 

„Už na tom pracujeme a jsme na tom s Annou Hubáčkovou domluvení. Spolupráce bude velká, ku prospěchu obou ministerstev. Nelze to totiž dělat vedle sebe, nebo dokonce proti sobě. Přinese to rychlejší a hmatatelnější výsledky,“ slíbil budoucí šéf rezortu zemědělství. 

Lidovci získali v nově vznikající vládě tři rezorty, kromě zmíněných bude mít pod palcem Marian Jurečka ještě ministerstvo práce a sociálních věcí.

„Upřímně, právě tyto rezorty jsme od začátku považovali za klíčové a pro naši stranu zásadní. Jsme proto vděční za to, že na nich můžeme zasednout. Zdeněk Nekula je schopný manažer, je to člověk, který má v oboru zkušenosti,“ komentoval rozdělení rolí místopředseda lidovců a europoslanec Tomáš Zdechovský

Nekula má kontakty z doby práce pro Jurečku

Oba budoucí ministry zná osobně i jihomoravský šéf lidovců Roman Celý.

„Ministerstvo zemědělství je obrovský moloch, ale pokud se chce něco dělat v krajině, tak je klíčové propojení s ministerstvem životního prostředí. Když si každý pojede vlastní dráhu, jen se občas střetnou. Zájmy jsou totiž často protichůdné. I proto bylo pro KDU-ČSL tak zásadní tyto posty vybojovat. Anna Hubáčková si prošla všechna patra politiky, zároveň má obrovské zásluhy v oblasti životního prostředí. Takže se na pozici ministryně skvěle hodí. Věřím, že s Nekulou budou mít chuť hledat shodu. Myslím, že to vnímají i jako zadání od koalice,“ řekl k obsazení postů Celý. 

Zdeněk Nekula

  • Narodil se 9. února 1970. Pochází z Těšetic na Znojemsku. vystudoval Vysokou školu zemědělskou v Brně.
  • Pracoval jako vedoucí oddělení marketingu a obchodní politiky České spořitelny, do října 2015 působil v její dceřiné společnosti Erste Leasing, naposledy zastával funkci vedoucího risk managementu. 
  • Neuvolněným starostou Těšetic se stal v roce 2007, kdy také vstoupil do KDU-ČSL. Post zastával do roku 2014, po čtyřleté pauze se znovu dostal do vedení obce, tentokrát už jako uvolněný starosta. 
  • V letech 2012 až 2016 byl zastupitelem Jihomoravského kraje. 
  • Působil v dozorčí radě Exportní garanční a pojišťovací společnosti. (EGAP), byl i členem představenstva Výstaviště České Budějovice
  • V letech 2016 až 2018 byl předsedou představenstva státního Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu.

Nekula coby budoucí ministr zemědělství má podle Celého výhodu.

„Je to velmi důsledný, přemýšlivý a zodpovědný člověk, který než něco udělá, tak si to dobře promyslí a vyhodnotí ze všech stran. Zná potřeby zemědělců a protože už působil pod Marianem Jurečkou, když byl ministrem zemědělství, má kontakty,“ doplnil Celý s tím, že právě díky kontaktům se bude Nekulovi lépe nastupovat. 

Pod Jurečkou Nekula působil v letech 2016 až 2018. Vedl tehdy Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond,  který rozděluje miliardy korun v rámci podpůrných programů. Pak se ale vrátil na Znojemsko a plně se vrhl na práci pro obec. 

Teď je Nekula je připravený se vedení Těšetic s asi třinácti sty obyvateli vzdát.

„Skloubit dohromady tyto dvě funkce by opravdu nešlo, nedokážu si to představit. Už i dělat neuvolněného starostu bylo dost na úkor osobního volna a rodiny. Jsme domluvení s místostarostou Pavlem Worbisem, že se stane uvolněným starostou. Já mu budu k dispozici. I když toho času teď budu mít méně, chci mu pomáhat z pozice neuvolněného místostarosty,“ informoval Nekula. 

Ze 17 ministrů je šest z jižní Moravy

„Ta dohoda je na stole, ale ještě se o tom budeme bavit. Chci to s ním ještě jednou probrat, v jakém formátu to přesně provedeme,“ komentoval možnou výměnu ve vedení obce Worbis (za KDU-ČSL), který provozuje autoservis. 

Lídr koalice SPOLU Petr Fiala (ODS) už kompletní seznam ministrů představil prezidentovi Miloši Zemanovi. Ten má výhrady pouze k jednomu jménu, a to ke kandidátovi na ministra zahraničí Janu Lipavskému (Piráti). Fiala ovšem jakékoli změny v soupisce ministerského mančaftu odmítá. 

Podle všeho tak společně s budoucím premiérem bude mít nová česká vláda hned třetinu zástupců z jižní Moravy. Kromě lidovců Nekuly a Hubáčkové je na seznamu navržených ministrů i Vlastimil Válek (TOP 09) pro resort zdravotnictví, Pavel Blažek (ODS) by měl mít v gesci spravedlnost a Mikuláš Bek (za STAN) usedne do křesla šéfa nově zřízeného ministerstva pro evropské záležitosti.