Konec hájení. Brno začne dávat pokuty za parkování v modrých zónách

  10:00
Doba, kdy nerezidenti beztrestně parkovali zdarma v modrých zónách, i když kolem kroužilo auto s radary, končí. Od 1. března, tedy půl roku po startu rezidentního parkování v Brně, začnou ze systému padat pokuty.

Strážníci v Brně kontrolují nově zavedené rezidentní parkování. | foto: Patrik Uhlíř, MAFRA

„Dva největší problémy – párování plateb a oprávnění sbírání dat z hlediska legislativy – jsme vyřešili. Během příštího týdne bychom měli rozjet zkušební provoz a ověřit si, že všechno funguje. A od března spustíme systém, který postihne Brňany i návštěvníky za neoprávněné parkování,“ uvedl radní pro dopravu Petr Kratochvíl (ODS).

Zpětně město hříšníky trestat nebude. „Vymáhat něco, kde si nejste jistí, že na to máte právo, by bylo diskutabilní,“ poznamenal.

Brno zavedlo rezidentní parkování v historickém jádru města v září a v listopadu spustilo další vlnu. Jenže pokuty zatím dostali jen řidiči, které přistihli strážníci, protože automatický systém kontroly dat nefungoval. To se teď změní.

Brňany čekají i další novinky, na ně si však musejí počkat do léta. Koalice ODS, KDU-ČSL, Pirátů a ČSSD hned po nástupu do vedení města vyhlásila, že chce změnit systém nastavený hnutím ANO, které mělo dopravu naposledy v gesci.

Návrh změn už je podle Kratochvíla hotový. „Nicméně než ho zveřejníme, musí projít radou, příslušnými komisemi a sněmem starostů,“ uvedl Kratochvíl.

Původně vedení města plánovalo novinky zavést už v dubnu, termín se však zpozdí o několik měsíců. „Návrh chceme schválit na přelomu února a března a pak musí proběhnout úřednické kolečko lhůt pro malování čar a umísťování značek. To potrvá asi dva a půl měsíce a potom můžeme systém definitivně zavést,“ prohlásil Kratochvíl s tím, že s novinkami se musí ještě před spuštěním seznámit Brňané.

A protáhne se i období, kdy budou lidé v druhé zóně – tedy kolem ulic Grohovy, Kotlářské, Antonínské a třídy Kapitána Jaroše – osvobození od poplatku 600 korun za první auto. Koncem října jej zrušili ještě dosluhující radní s tím, že město vracelo peníze lidem, kteří už stihli zaplatit.

Týkalo se to 1 687 Brňanů. „Aktuálně byl poplatek vrácen 936 lidem z druhé oblasti, kde bylo rezidentní parkování zavedeno,“ upřesnil počet žádostí mluvčí magistrátu Filip Poňuchálek.

Podle Kratochvíla „pardon“ potrvá až do chvíle, než město spustí opravenou verzi systému. „Nechceme lidem motat hlavy dalšími změnami,“ doplnil Kratochvíl.

Rezidentní parkování v Brně hlídá auto s kamerami: