iDNES.cz

Předzahrádky v Brně přinesly potíže s hlukem i načerno postaveným sezením

  13:36
S restauračními zahrádkami se hlavně ve středu Brna roztrhl pytel. Lidé si posezení venku užívají, také u nich však v jednom kuse zasahují strážníci a řeší se i prostory postavené načerno.

Nejen náměstí Svobody je v Brně obsypáno lidmi, kteří si užívají široké nabídky restauračních zahrádek. Těch je uprostřed města po koronavirovém útlumu rekordní množství, což přináší i potíže. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Káva, drink, sluníčko a čerstvý vzduch. Návštěva restaurací se po koronavirové epidemii stala pro Brňany odměnou. Raději než do interiéru přitom míří na restaurační a kavárenské předzahrádky, kterých se jen ve středu města otevřelo o třetinu víc než loni.

Má to však i svá úskalí. Zatímco provozovatelé si užívají úlev, které jim radnice přichystaly, strážníkům naopak přibývá případů, kdy musí mírnit hlasitou zábavu nebo řešit nepořádek v ulicích.

Tajemník radnice městské části Brno-střed Petr Štika mluví o doslova boomu letních zahrádek. „Letos se nám sešlo přes 400 žádostí o otevření a provozování letní zahrádky. Drtivé většině z nich jsme vyhověli. Za loňský rok jsme vyřídili dohromady asi tři stovky žádostí, letošní zájem a hlavně nárůst je tedy opravdu velký,“ sděluje Štika.

Přestože úředníci jsou v rozhodování mírnější, poplatky za provozování zahrádek se neplatí a hospodští si je mohli otevřít ještě před oficiálním schválením, přece jen si radnice nastavila pravidla. Mezi ně patří třeba dodržování zavírací doby o půlnoci nebo ukončení hudební produkce k 22. hodině.

Jenže právě dodržování nočního klidu se Brňanům na zahrádkách příliš nedaří. Strážníci se zvyšujícími se teplotami stále častěji vyjíždějí, aby rozdováděné hosty mírnili.

„Ačkoli jsou už běžně otevřené noční kluby a bary, zákazníci se dovnitř vracejí jen pozvolna. Oproti jiným létům máme velký nárůst nočních výjezdů. Řešíme jak znečišťování ulic, tak nedodržování nočního klidu. Lidé si nejspíš zvykli trávit večery a bohužel i noci v ulicích. To ale nelibě nesou obyvatelé přilehlých domů,“ referuje mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem.

Vůbec nejčastěji zasahují v historickém centru Brna, kde je koncentrace zahrádek největší. „A na vině jsou jak hosté, tak provozovatelé, kteří někdy obtěžují místní hlasitou hudební produkcí,“ odhaluje mluvčí.

Jedna taková nepovolená party se řešila zrovna o uplynulém víkendu. „Na Jakubském náměstí se konal povolený koncert, jenže z druhé strany Kozí ulice se ozývala hlasitá hudba, která vystoupení rušila. Bar na ni povolení neměl. Se strážníky jsme to zdokumentovali a budeme to řešit ve správním řízení,“ líčí tajemník Štika.

Některé zahrádky stojí načerno

V posledních týdnech vyvstal ještě jeden problém. Majitelé si zahrádky staví i tam, kde nesmějí, a odmítají je odstranit i po výzvách.

„Aktuálně to řešíme na rohu Smetanovy a Lidické, s majiteli se nám nedaří dohodnout. Zahrádku jsme jim nepovolili, protože zabírá parkovací plochu na modrých zónách. Stojí tam nadále ilegálně. Nereagují na naše výzvy, takže jim putuje úřední nařízení o odstranění a do dvou týdnů ji případně rozmontujeme sami,“ oznamuje Štika.

Brno znovu ožilo. Zahrádky restaurací se zaplnily i přes nepřízeň počasí

BarCafé Éléphant argumentuje, že radnice v době nouzového stavu vydala příslib, že povolí zahrádku všem, kdo si požádají. A to do konce roku.

„Naposledy tady úředníci za asistence strážníků byli v pátek večer, ale my na jejich argumenty nepřistoupíme. Na ulici není takový provoz, auta na straně u zahrádky téměř neparkují, protože Brno je v létě prázdné. Sousedé kousek vedle tu zahrádku mají také a pro nás jsou to peníze. Ještě počkáme, žádné nařízení nám písemně zatím nepřišlo,“ říká provozní Milan Labor.

Je to velká pomoc, oceňuje majitelka kavárny

Podobný problém řešila i Zuzana Bartoněk, která na stejné ulici provozuje kavárničku Friedrich. Ta sice lavičky z modrých zón odstranila, ale stěžuje si na nerovný přístup k podnikatelům.

„Zatímco jedni mají nájem zadarmo, já bych si musela pronajmout dvě parkovací místa, každé za 35 tisíc za rok. A to zrovna úleva pro podnik není, naopak. Nebo mít zahrádku až na druhé straně silnice, což je zase pro zákazníky i pro obsluhu nebezpečné,“ popisuje Bartoněk.

Jiné podniky naopak přístup radnice chválí. „Pro nás to je velká pomoc. Teď nejen ušetříme a můžeme mít zahrádku větší než dřív, ale je i jednodušší domlouvat hudební produkce nebo instalovat venkovní bar. Komunikace s úřadem je pružnější. Nemusíme čekat dlouhou dobu na povolení na papíře,“ oceňuje majitelka kavárny Momenta na Zelném trhu Táňa Kmenta.

K Brnu-střed se s promíjením poplatku přidaly i další městské části, třeba v Žabovřeskách ani v Brně-sever však žádný zvýšený nárůst zahrádek nepozorují. A Brno-jih o úlevách pro podniky ani nepřemýšlí. „Rozhodně nechceme jít ve stopách kolegů z centra,“ vzkazuje starosta Josef Haluza (ČSSD).

zpět na článek