Předkové spoutali Ponávku potrubím, Brno ji nyní chce přiblížit lidem

  12:32
Už letos na podzim se podle plánu vedení Brna promění část zarostlých břehů kolem potoka Ponávka v Komárově v území, kam lidé zamíří za sportem a odpočinkem. Na úpravy, jež přijdou zhruba na 80 milionů korun, by kromě ministerstva životního prostředí měli přispět i soukromí investoři.

Zarostlé břehy kolem brněnského potoku Ponávka se mají změnit v území, kam lidé zamíří za sportem a odpočinkem. | foto: MAFRA

„Naši předkové říčku spoutali potrubím. My ji chceme dostat co nejblíže lidem, aby v jejím okolí vznikla zelená rekreační plocha,“ poznamenal náměstek brněnské primátorky pro životní prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

Součástí úprav bude i cyklostezka o délce necelé dva kilometry, která propojí areály bývalých škrobáren a nové Vlněny.

„Aktuálně řešíme, jak ‚podjet‘ ulici Zvonařka, abychom lidi přiblížili k řece. Chceme také zkulturnit a vyčistit oblast za dnešním Lidlem, kde již existující cesta vede nevábnou oblastí. Tu chceme ještě letos pročistit, prokácet a uklidit nepořádek, aby tato etapa už byla pro cyklostezku připravená,“ nastínil Hladík.

Nejprve však dělníci postaví při ulici Za Mostem v blízkosti komárovského sídliště schody k vodě, vyčistí koryto a vytvoří malý rybníček napájený z Ponávky.

„Vybudujeme lávku, cesty s lavičkami a posuneme trochu řeku, aby vznikl meandr,“ popsal Jozef Kasala, ředitel společnosti Veřejná zeleň města Brna, která dostala revitalizaci území na starost.

Čtyři etapy úprav zahrnují také park s rybářskou stezkou, včetně posezení u Hodonínské a Svatopetrské ulice. Součástí návrhu je i terénní val k odclonění hluku z rušné ulice Svatopetrská.

V další fázi přibudou široké schody nedaleko vrátnice sídla brněnských tepláren. A promění se i soutok říčky se Svratkou.

„Kromě terénních úprav pro sport a rekreaci tu postavíme i budovu se zázemím, toalety a terasy na posezení a opalování,“ poznamenal Hladík s tím, že pokud vše půjde dobře, město stihne kompletní proměnu do čtyř až pěti let.