iDNES.cz

Brno bodovalo ve světovém žebříčku nejlevnějších měst pro krátkou dovolenou

  17:56
Jihomoravská metropole Brno je šesté nejdostupnější město světa pro krátkou dovolenou. Vyplývá to z průzkumu City break cost index společnosti Bounce pro tento rok. Pokud se žebříček omezí pouze na evropská města, zabírá Brno dokonce třetí příčku. Praha se mezi konkurencí z celého světa dostala na místo devatenácté.

City break znamená krátký výlet do zahraničního města, obvykle se jedná o víkendovou dovolenou. Společnost Bounce provozující síť zavazadlových úložišť analyzovala 75 nejoblíbenějších světových lokalit s cílem najít ty nejdostupnější.

Firma sestavila žebříček na základě cen následujících komodit a služeb: noc v hotelu o víkendu, jídlo v restauraci střední kategorie, půllitr točeného piva, láhev vína, kilometr jízdy taxíkem a jednosměrná jízdenka MHD. Výsledky zveřejnila na svých webových stránkách usebounce.com.

Nejdostupnější světová města:

1. Temešvár (Rumunsko)
2. Buenos Aires (Argentina)
3. Baku (Ázerbájdžán)
4. Yogyakarta (Indonésie)
5. Tbilisi (Gruzie)
6. Brno (Česko)
7. Šanghaj (Čína)
7. Kapské Město (JAR)
9. Cádiz (Španělsko)
10. Bogota (Kolumbie)
11. La Paz (Bolívie)
12. Varšava (Polsko)
13. Trikala (Řecko)
14. Cuzco (Peru)
15. Lima (Peru)
16. Sevilla (Španělsko)
17. Porto (Portugalsko)
17. Sao Paulo (Brazílie)
19. Praha (Česko)
20. Kuala Lumpur (Malajsie)

Zdroj: City break cost index 2023

Nejdostupnějším městem pro letošní krátkou dovolenou je podle průzkumu rumunský Temešvár, následovaný argentinskou metropolí Buenos Aires a hlavním městem Ázerbájdžánu Baku.

Hned po indonéské Yogyakartě a hlavním městě Gruzie Tbilisi se na žebříčku objevuje Brno. Druhému největšímu městu České republiky patří místo šesté.

Hotelový pokoj zde turisté podle průzkumu pořídí za 105 dolarů (zhruba 2400 korun), jídlo v restauraci je bude stát 8,15 dolaru (185 korun) a velké pivo 2,22 dolaru (50 korun).

Praha se do první dvacítky nejlevnějších letovisek světa vlezla jen těsně a umístila se na pozici devatenácté. V porovnání se stejným průzkumem z roku 2021 si pohoršila o sedm pozic.

Naopak nejdražšími zkoumanými městy, kam se turisté mohou na krátký výlet vypravit, jsou americké Los Angeles, irský Dublin a hlavní město Norska Oslo.

Na rozdíl od top dvacítky nejlevnějších kde se neobjevilo ani jedno americké město, mezi dvaceti nejméně dostupnými lokalitami je hned šest amerických destinací.

25. května 2023

Autor:
zpět na článek