Brno couvá z prodeje historické vily. Jde o mimořádný dům, říkají politici

  10:14
V příkrém svahu v brněnské lukrativní Masarykově čtvrti stojí historická funkcionalistická vila z roku 1932. Za první republiky si ji tam nechala podle návrhu architekta Heinricha Bluma postavit židovská rodina Wittalových. Dnes patří městu, konkrétně městské části Brno-střed, která by se jí ale ráda zbavila.

V lukrativní Masarykově čtvrti stojí historická funkcionalistická vila z roku 1932. Za první republiky si ji tady nechala podle návrhu architekta Heinricha Bluma postavit židovská rodina Wittalových. | foto: archiv Michala Doležela

Záměr prodeje už na podzim posvětili brněnští zastupitelé. Jenže tehdy se ukázalo, že návrh byl chybně sepsaný, takže je nutné ho projednat znovu. Mělo k tomu dojít už v lednu, kdy se měl dostat na stůl. Překvapivě ho však opět stáhli.

Ve vedení Brna se totiž rozproudila debata, zda vilu vůbec prodávat. Podobné hlasy se přitom už na podzim ozývaly v odborné veřejnosti. To když na prodej vily upozornil historik a krajský zastupitel Michal Doležel (Spolu pro Moravu).

„Řada věcí se v ní dodnes dochovala, je na ní vidět kvalita meziválečné architektury,“ sdělil Doležel.

Prodeji tak přestává být nakloněný například náměstek brněnské primátorky Jiří Oliva (ČSSD), jenž má v gesci právě bytovou problematiku.

„Není to obyčejný činžák, ale opravdu mimořádný dům, takže je potřeba to ještě více probrat,“ uvedl náměstek k tomu, proč návrh z jednání stáhli.

Vila ze 30. let je dnes ve špatném stavu, je potřeba ji rekonstruovat a podle výpočtů, které si nechala městská část Brno-střed zpracovat, je návratnost investice delší než patnáct let. Právě tato doba je městskými pravidly stanovená jako hraniční. Pokud je delší, otevírá se městu možnost privatizace.

Jenže někteří politici začali výpočet v tomto případě zpochybňovat, protože hranice byla překročena jen velmi těsně – třemi desetinami. Oliva proto říká, že chtějí plán privatizace ještě probrat – jak ve vedení Brna, tak s městskou částí Brno-střed. Zatím se tak ale nestalo.

Prodej by byl možný jen s podmínkami

„Čekáme na rozhodnutí Rady města Brna. O změnách v záměru nemáme žádné informace,“ sdělila mluvčí Brna-střed Kateřina Dobešová.

Radní Brna-střed Jan Mandát (za ODS), který má byty na starosti, na telefony MF DNES nereagoval. Podle Olivy se chtějí znovu vilou zabývat v první polovině února.

Není navíc vyloučené, že se návratnost bude znovu propočítávat podle nových pravidel, které Brno v tuto chvíli zpracovává.

„Osobně nemám problém s tím, aby se dům privatizoval, ale je nutné, aby městská část ve smlouvě s budoucím vlastníkem zajistila dostatečnou ochranu této hodnotné stavby, například včetně toho, za jak dlouho ji nový majitel opraví,“ sdělil Doležel. 

Jinak v krajním případě hrozí, že stavba bude dál chátrat, nebude ji možné zachránit, ale bude nutná demolice. S rozsáhlou zahradou by pak vznikl obrovský volný prostor ke stavbě čehokoliv v lukrativní čtvrti Brna.

Autor: