Zastupitelka brněnských Černovic získala byt určený matkám s dětmi v nouzi

  9:30
Obecní byty v Brně-Černovicích měly dostat matky s dětmi v nouzi. Nová rada však pět dnů po svém zvolení rozhodnutí změnila a bydlení získala i zastupitelka za ČSSD.

Brněnské Černovice jsou známy především svou pískovnou. | foto: Patrik Uhlíř, MAFRA

Nová koalice v brněnských Černovicích je u kormidla necelé tři týdny a už se na ni valí kritika za nestandardní kroky. Už dva dny poté, co svrhla původní vedení radnice, totiž odvolala jednatele zdejší pískovny

A jen pět dnů po zvolení nová rada přiklepla obecní byty zastupitelce Radmile Preslové (ČSSD) a dobrému známému místostarosty Jiřího Hasoně (KDU-ČSL).

Bydlení přitom měly dostat matky s dětmi, které podle pravidel získaly nejvíc bodů. „Kdyby paní Preslová a druhý žadatel dostali dostatek bodů, neřeknu ani slovo, ale takto to na mě působí jako kamarádšoft,“ upozorňuje bývalá místostarostka Šárka Korkešová (dříve ANO), která takové jednání považuje za nemorální. 

„Jako původní rada jsme byty přidělili spravedlivě podle počtu bodů matkám s dětmi, a pak pár dnů po zvolení nová rada naše rozhodnutí revokuje a přidělí bydlení zastupitelce a známému místostarosty, kteří podpořili vznik nové koalice. To není správné,“ zlobí se Korkešová.

Podle Marka Zelenky z protikorupčního sdružení Oživení takový postup zavání politickou korupcí.

„Pokud podle nastavených pravidel měli dostat byty jiní žadatelé, tak by to mělo vedení městské části ctít. Nepřijde mi ani vhodné, aby rada, ve které sedí spolustraníci konkrétního zastupitele, rozhodovala, zda dotyčnému přidělí byt,“ sděluje Zelenka.

Dali jsme na bytovou komisi, hájí se radnice

Nová černovická starostka Petra Quittová (Černovičtí patrioti) se nicméně odvolává na doporučení bytové komise. „Byla složená z lidí, které si tam dosadili naši předchůdci. Na základě hlasování doporučili, komu mají být byty přiřčeny. Tehdejší rada z nespecifikovaného důvodu pozměnila toto rozhodnutí, my jsme ho jen napravili v souladu s bytovou komisí,“ tvrdí Quittová.

Podle ní to bylo v tomto případě poprvé, kdy nyní už bývalí radní rozhodli v rozporu se zmíněnou komisí. „Připadá mi, že to šili horkou jehlou. Když se tehdy radě něco nezdálo, měla materiál stáhnout a znovu ho nechat projednat bytovou komisí,“ myslí si Quittová.

Proti slovům Korkešové se ohradila i zastupitelka Preslová. V pořadníku na obecní byt byla podle svých slov vedena několik let, tudíž přišla na řadu. 

„Nehledě na to, že pedagogickým pracovníkům nabízí ve spoustě obcí s pracovním místem byt automaticky. Ptala jsem se paní Korkešové i dnes už bývalého starosty Ladislava Kotíka (Společně pro Černovice), jestli se právě kvůli žádosti o obecní byt nemám vzdát postu zastupitelky. Říkali, že to není potřeba,“ tvrdí Preslová, která se stala zastupitelskou teprve před několika týdny, když se vzdal mandátu její stranický kolega Pavel Blažík.

Také podle Hasoně rada rozhodla zcela v pořádku. „Pan Kotík a paní Korkešová z toho udělali akorát guláš, protože začali měnit usnesení a byty přidělili lidem, kteří ani neprošli bytovou komisí. Proto jsme jejich rozhodnutí revokovali. Přitom v bytové komisi sedí lidé z ANO, tedy domovské buňky paní Korkešové, a ti byli pro přidělení dvěma jmenovaným žadatelům. Opravdu nevím, co si o tom mám myslet,“ podotýká místostarosta.

Dočkala by se později, říká exstarosta

Bývalý starosta Kotík potvrdil, že se ho Preslová skutečně ptala, jestli se má vzdát zastupitelského mandátu. „Podle mě ale není problém v tom, jestli sedí v zastupitelstvu. Nelíbí se mi, jak nová rada přehodnotila naše rozhodnutí. Paní Preslová přeskočila pár lidí, kteří měli na obecní bydlení nárok. Říkali jsme jí, ať počká a určitě se na ni dostane za pár měsíců a podle pravidel,“ říká Kotík. 

„Co se týče druhého žadatele, ten měl rok staré vyjádření OSPOD, které již nebylo aktuální. Na rozdíl od jiných žadatelů skutečně není sociální případ, proto jsme přidělení přehodnotili a rozhodli jinak, než doporučovala bytová komise. Ta je jen poradním orgánem,“ vysvětluje exstarosta.

Šéf brněnské organizace lidovců a náměstek primátorky Petr Hladík nechtěl situaci v Černovicích vůbec komentovat, protože s ní není podrobně seznámený. 

Sám čelil kritice před třemi lety, když jeho asistentka Kateřina Kalná a konzultant Martin Polívka získali v losování dva startovací obecní byty. Nedávno se také řešilo, že dcera místostarostky Brna-střed Michaely Dumbrovské (KDU-ČSL) získala v roce 2013 do pronájmu a později v privatizaci za velmi výhodnou cenu koupila šedesátimetrový byt v centru města.

Náměstek primátorky pro bytovou oblast Jiří Oliva (ČSSD) říká, že jako politik by o obecní byt vůbec nežádal. „V případě paní Preslové je situace jiná, zastupitelkou se stala teprve nedávno. Z toho pohledu nevidím problém v tom, že nakonec byt získala,“ hodnotí Oliva.