Dřív se vedly pořadníky, teď už studenty letní úklidová brigáda neláká

  11:22
Letní úklidová brigáda pro hodonínskou mládež za 80 korun na hodinu už netáhne jako dřív. V posledních několika letech se stěží daří zaplnit třicetimístné turnusy. Hodonínští radní proto udělali pro letošek ústupek a na brigádu poprvé budou moci přijít i studenti z okolních obcí.

(ilustrační snímek) | foto: MF DNES

Do úklidu se hodonínští studenti mohou zapojovat už téměř čtvrt století. V jejich hledáčku se ocitají odhozené plastové lahve, nedopalky, papíry či plastové sáčky.

Jenže zájem o práci v terénu klesl. Zatímco před lety si ještě hodonínští úředníci vedli pořadníky uchazečů, loni se do tří turnusů, které nabízely vždy třicet míst, přihlásila jen asi šedesátka lidí.

„V roce 2017 byl zájem oproti minulosti malý a loni poprvé se nepodařilo všechna místa v turnusech obsadit. Nastoupilo jen něco málo přes 60 lidí, a to i ti, kteří byli původně vedení jako náhradníci. Třetí turnus se neotevřel vůbec,“ vypočítala mluvčí města Petra Kotásková.

Vyřešit nedostatek pracantů v aktivitě Studentské zelené město se pro letošek rozhodli radní vyřešit náborem i z okolních obcí.

„Na tuto aktivitu se budou přijímat studenti ve věku 16 až 19 let s trvalým pobytem v Hodoníně, v případě nenaplnění požadovaného počtu budou dále volná místa doplněna studenty z okolních obcí,“ informovala o změně pravidel Kotásková.

Přihlášky na letní brigády se přijímají vždy v květnu. Pod dohledem vedoucích uklízí studenti zejména okrajové části města. Pracovní dobu mají nastavenou od sedmi do dvanácti hodin, a to každý všední den. Za dvoutýdenní turnus si tak vydělají čtyři tisíce korun.

Studenti se starají o úklid v letních měsících, na jaře se prací ujímají místní spolky, třeba myslivci.