Za první republiky na Brněnsku záhadně zmizel pomník, obec jej chce obnovit

  10:42
Vedle kostela v Branišovicích na Brněnsku stával pomník na počest padlých hrdinů v první světové válce. Nacházel se u severní zdi kostela a navrhl jej znojemský sochař Karel Schnattinger. V roce 1932 památník za nevyjasněných okolností zmizel. Obec jej nyní chce obnovit v moderní podobě.

Nový návrh má podobu pěti pískovcových kvádrů, postavených do řady v pravidelných rozestupech. V symbolické rovině ztvárňují pět let trvající válečný konflikt. | foto: obec Branišovice

Nikdo netuší, jestli pomník poničily bomby za druhé světové války, anebo zda skončil v základech nějakého domu. Navzdory tomu si v Branišovicích muže padlé ve „velké válce“ každoročně připomínají. Při pietním aktu ozáří obec 41 svíček – jedna za každého zdejšího vojáka, který se nevrátil. Rozsvěcují se ale u památníku k druhé světové válce.

Na obnovenou verzi „správného“ pomníku mají Branišovice připravený moderní návrh. „Chceme pietní místo obnovit, ale k původní podobě se už vracet nebudeme. Doba po tak dlouhé době pokročila,“ vysvětluje starosta Marek Sovka (TOP 09).

Původní pomník byl zřejmě betonový, na špici s německou orlicí, ozdobený německým křížem, protnutým mečem. Pod ním byl seznam padlých vojáků. Jedna část se týkala obyvatel Branišovic a druhá místní části Vinohrádek. Německy psaný nápis v překladu značil „Umřeli jsme, abychom vás ochránili“.

Nový návrh od architektů Jiřího Šťasty a Jiřího Šereka má podobu pěti pískovcových kvádrů, postavených do řady v pravidelných rozestupech. V symbolické rovině ztvárňují pět let trvající válečný konflikt.

Do boční hrany každého z nich je vyříznutý fragment siluety postavy vojáka rakousko-uherské armády. Při pohybu pozorovatele kolem památníku plynule dochází k vizuálnímu spojování a rozpojování siluet takzvaných zmizelých vojáků.

I v nové podobě doplní bloky jména místních, kteří během konfliktu zemřeli, a nápis „Na věčnou památku padlých hrdinů ve světové válce 1914–1918“ v českém i německém jazyce. Dvojjazyčnost odkazuje na tehdejší národnostní složení obce, které odhalila poctivá a dlouhodobá práce vedení Branišovic v čele s místním kronikářem.

„Je důležité si historii připomínat – musíme se z ní poučit a zároveň ocenit ty, co za dobro položili život. Proto chceme vytvořit tento památník,“ dodává Sovka s tím, že v minulosti už opravili pomník obětem 2. světové války a pro Leopolda Watzera.

Také on zemřel v první světové válce v Haliči na průstřel plic. O Vánocích roku 1916 bylo jeho tělo převezeno do rodné vsi a na Štědrý den pohřbeno na místním hřbitově. Jeho rodiče pak nechali na památku svého jediného syna postavit zdobný náhrobek. Později, v 60. letech, bylo mnoho starých hrobů zrušeno a náhrobky zničeny. Watzerův byl znovu vztyčen u silnice před hřbitovem. Zrenovovaný je od roku 2019.

Autor: