Téměř jsme zlikvidovali škodlivý boryt, radují se ochránci přírody na Pálavě

  12:36,  aktualizováno  12:36
Dlouhodobé úsilí ochránců přírody a stovek dobrovolníků, kteří se v posledních letech snažili o zlikvidování zplanělého borytu barvířského v chráněné krajinné oblasti Pálava na Břeclavsku, přineslo své ovoce. Škůdce podle nich z oblasti z více než devadesáti procent vymizel. V posledních šesti letech se o to zasadil projekt LIFE SouthMoravia, který v prosinci končí.

Břeclavští vězni pomáhali s trháním invazivního borytu barvířského, který ohrožuje původní druhy Pálavy. (3. května 2023) | foto: Anna Vavríková, MAFRA

„Díky začlenění likvidace borytu mezi aktivity projektu LIFE se nám uvolnily ruce na jiné činnosti, a to s vědomím, že potlačování borytu je na několik let v dobrých rukou. Boryt zcela nezmizel, ale vyskytuje se na Děvíně a Kotli v tolerovatelném množství, jako tomu ostatně bylo i dlouho před jeho expanzí na začátku tisíciletí,“ uvedl vedoucí správy chráněné oblasti Jiří Kmet.

V tiskové zprávě odhadl, že ve srovnání s počátečním stavem je borytu na Pálavě zcela jistě méně než desetina.

Ochránci přírody počítají s tím, že ve vytrhávání rostliny budou pokračovat. „Ale už to nebude masová záležitost. Předpokládám, že už budou stačit menší skupinky, které ty jednotlivé rostliny vytrhají,“ odhadl Kmet.

„Jako když děda tahá řepu.“ Vězni v kopcích Pálavy trhali invazivní plevel

Boryt se používal při barvení tkanin, získávalo se z něj modré barvivo, takzvané nepravé indigo. Na Pálavě ale zplaněl a začal se nekontrolovaně šířit, především na jihovýchodně orientovaných bezlesých strmých svazích Děvína, kde vytlačoval například šalvěj etiopskou, pálavský klenot kosatec písečný nebo ozdobné kontinentální trávy kavyly. Na plochách s dominancí borytu neroste ze vzácných a ohrožených druhů téměř nic.

Ochránci přírody a dobrovolníci začali rostlinu vytrhávat každé jaro už před lety, v posledních šesti letech se o to starali lidé v projektu LIFE SouthMoravia.

Takzvané borytobraní se poprvé uskutečnilo v roce 2016, kdy 25 dobrovolníků ručně vytrhalo boryt na ploše asi 1,5 hektaru. Dobrovolníků přibývalo, zvládli vytrhat stále větší plochu. Už loni téměř nebylo co vytrhávat. Zbavit se borytu přitom vůbec není jednoduché, je třeba vytrhat rostlinu po rostlině. A vzhledem k tomu, že přežívání semen v semenné bance činí osm let, je třeba akci opakovat každoročně.

Kamenný vrch u Kurdějova, kde docházelo k hubení zplanělého borytu barvířského, se stal cílem jedné z expedic. (2025)

Boryt barvířský je rostlinou dvou tváří. Na jedné straně užitečný pomocník – rostlina s antiseptickými účinky už v dávné minulosti užívaná k léčení ran a vředů, zároveň dříve velmi významná komodita využívaná v barvířství. Na straně druhé nepůvodní druh, který ohrožuje vzácná teplomilná společenstva vápencových svahů Pálavy, kde se v posledních letech šíří expanzivně.

Projekt LIFE SouthMoravia začal v září 2019 a bude trvat do prosince 2025. Podle Viléma Jurka, který při projektu řídil práce v terénu, jsou výsledky nad očekávání výborné. Hlavní přínos také vidí v tom, že se díky projektu LIFE SouthMoravia začalo o ochraně chráněných lokalit evropského významu mluvit.

3. května 2023

Autor: