Spor o úklid munice u Břeclavi rozetne soud, lesníci se s firmou nedohodli

  15:52
Spor mezi Lesy České republiky a firmou MPK net, která měla na starost čištění části Bořího lesa u Břeclavi od válečné munice, bude muset rozetnout soud. Podle lesníků na území, které měla firma na starosti, munice i po dokončení prací zůstala. Firma to odmítá.

Na munici v Bořím lese upozorňují výstražné cedule. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Ještě na začátku roku se lesníci snažili o mimosoudní dohodu, ke které ovšem nedošlo. Spor vede Okresní soud v Hradci Králové, a kdy bude první stání, zatím není jasné. 

„Zatím nedošlo k nařízení soudního jednání. V rámci prvotní fáze řízení, zahrnující podání žaloby a na ni navazující vyjádření obou stran sporu, došlo v minulém měsíci na výzvu soudu k označení svědků, které jednotlivé strany navrhují k výslechu,“ uvedla mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.

Lesníci vypověděli firmě smlouvu už na podzim. Při kontrole na namátkově vybraných místech, která už měla být vyčištěná, se totiž našla munice. 

MPK net, která dostala zakázku na čtvrtou a šestou etapu sanace Bořího lesa, tak už práce nedokončila. Lesy ČR po firmě požadovaly 400 tisíc korun jako slevu z ceny díla v rámci reklamace.

Už při podzimním konfliktu zástupce firmy Pavel Kupec uvedl, že společnost za každou cenu očistí své jméno. Že by sanaci provedla nedostatečně, tehdy odmítl a následovala předžalobní výzva.

V Bořím lese se teď čistí zbývající, dosud neprozkoumané plochy. „Probíhá sedmá etapa pyrotechnického průzkumu, kterou provádí společnost Zámecký lihovar Domoradice. Týká se více než 32 hektarů,“ poznamenala Jouklová.

Boří les je posetý výbušninami a náboji z továrny MUNA a jejího muničního skladu, který vyhodili v roce 1945 do vzduchu ruští pyrotechnici. V minulém století se podařilo vyčistit 200 hektarů, dalších 500 Lesy ČR zabezpečují od roku 2015. 

Najímají si na to specializované firmy – čtyři etapy měla zatím na starosti firma Borgata, dvě MPK net. V té druhé měla vyčistit padesát hektarů, před vypovězením smlouvy jich měla hotových zhruba 38.