Na semaforech v Břeclavi už bliká zelená, test novinky sledují drony

  16:06
Zelená na semaforu čtyři sekundy bliká, pak se na zhruba tři sekundy rozsvítí oranžová a teprve po ní červená. Zda díky tomu budou řidiči pružněji zareagovat na změnu světelné signalizace, která takto funguje například v Rakousku, začalo v Břeclavi ověřovat Centrum dopravního výzkumu.

Blikající zelenou spustili v pondělí dopravní inženýři na šesti křižovatkách silnice I/55 s dalšími komunikacemi, tedy na hlavním průtahu městem.

Řidiče upozorňují na změnu světelné signalizace dopravní značky před křižovatkami. Počítat s ní musí do konce října.

Už před spuštěním novinky se nad křižovatkami objevily drony, které snímkovaly výchozí situaci. Znovu budou nad průtahem Břeclaví létat během testování režimu blikající zelené.

„Kdy přesně, bude záviset na mnoha faktorech, včetně například počasí,“ uvedl Radim Striegler z Centra dopravního výzkumu, který má testování na starosti. Naposledy drony vylétnou ještě jednou po skončení pokusu.

Během následujících týdnů se v ulicích města objeví také výzkumníci s dotazníky, kteří budou u řidičů zjišťovat, jak se jim novinka zamlouvá.

Výsledky testování budou podkladem pro rozhodnutí ministerstva dopravy o tom, zda blikající zelenou zavede v celé zemi.

Podle výsledků dotazníku na webových stránkách Observatoře bezpečnosti silničního provozu se zatím postoj řidičů k blikající zelené zdá spíš rezervovaný. Na otázku, jaký vliv by měla blikající zelená na plynulost dopravy, odpověděla čtvrtina řidičů, že záporný. O kladném vlivu je přesvědčeno 37,5 procenta lidí, zbytek neví.

V otázce bezpečnosti je o záporném vlivu blikající zelené přesvědčena dokonce polovina hlasujících.

Autor: