Přejezd zruší, ale most otevřou až později. Řidiče v Blansku čeká objížďka

  6:34
Už na začátku listopadu měli řidiči poprvé využít most přes železniční koridor a řeku Svitavu v Blansku. Vedení města si od něj slibuje, že výrazně uleví dopravě na hlavním tahu přes město. Později se termín prodloužil na konec listopadu, a teď dokonce vyšlo najevo, že se auta po novém mostu poprvé projedou až krátce před Vánoci.

Mostní konstrukce přes řeku Svitavu v Blansku je po desetidenním vysouvání usazena na svém místě. | foto: město Blansko

„S ohledem na vývoj situace s nedostatkem materiálu v první polovině roku jsme se dostali do časové tísně, kterou jsme po celý letošní rok doháněli. Těsně před výsuvem ocelové části mostu jsme prováděli dodatečná statická opatření na vyztužení obloukové části mostu, to nám způsobilo neplánované opoždění výsuvu mostu o 22 dní, které nám nyní chybí při dokončení stavby,“ uvedla Pavlína Mertl z Metrostavu, který jednu z největších staveb ve městě za poslední roky dostal na starost.

Situace ale způsobí větší komplikace, než se na první pohled zdá. Zatím totiž auta k cestě na Staré Blansko, kam nový most vede, využívají přejezd u vlakové zastávky Blansko-město, ten tam však bude už jen do konce měsíce.

Místní tak budou muset jezdit po zhruba deset kilometrů dlouhé trase přes sousední Olešnou. Jiná možnost propojení s městem, na které přitom budou lidé vidět ze svých domovů, nebude existovat.

Uzavření přejezdu se dotkne i autobusové dopravy. „Po dobu objížďky budou autobusy využívat pouze dvě zastávky ve směru na Olešnou – novou zastávku v ulici Komenského nedaleko rušeného přejezdu a zastávku v Brněnské ulici. Ty budou využívat autobusy pokračující v obou směrech, na Lipůvku i do centra Blanska,“ přiblížila mluvčí města Blanska Pavla Komárková.

Například hasičům však bude umožněno přejet po dokončovaném mostu. Zajištěné bude i vyvážení popelnic nebo zimní údržba komunikací.

Komplikace i pro pěší

Aby toho nebylo málo, kvůli uzavření přejezdu, za nějž vyrůstá zmíněný most, se zkomplikuje cesta domů i pěším a rovněž cestujícím, kteří využívají vlaky v zastávce Blansko-město. Ani nový podchod pro pěší v bezprostředním sousedství přejezdu totiž nebude před uzavřením úrovňového křížení koridoru včas dokončen. Stane se tak až o deset dní později.

„Pěší budou moci využívat provizorní přechod na konci nástupiště vlakové zastávky Blansko-město,“ sdělila Komárková s tím, že na pohyb chodců v místě provizorního přechodu bude dohlížet stálá služba, aby lidé nevešli do kolejí před vlak.

Zmíněnou zastávkou totiž mohou projíždět bez zastavení i rychlíky, popřípadě nákladní soupravy, a v minulosti se několikrát právě v Blansku stala tragická nehoda.

Zpoždění stavebních prací na mostu i podchodu se nicméně nijak nedotkne obnovení provozu na železničním koridoru z Brna do Blanska, který se už od loňského prosince modernizuje. Od 11. prosince se na daný úsek vlaky vrátí.

Výjimkou budou expresy, které však v Blansku nezastavují. Ty budou z Brna až do léta příštího roku stále jezdit časově delší cestou přes Vysočinu.

7. září 2022

Autor: